piątek, 18 października 2013

Kiedy odliczyć VAT naliczony w 2014 r.

Tytuł mówi wszystko. Od nowego roku radykalnie zmienią się przepisy pozwalające przedsiębiorcom odliczać VAT naliczony na fakturach zakupowych. Do tej pory było łatwo. Jest faktura jest odliczenie. A w 2014 r. mając fakturę zakupową w ręku raz odliczycie VAT raz nie.

Wszystko zależy od obowiązku podatkowego. Kiedy powstał. Jak powstał przed otrzymaniem (nie wystawieniem) faktury to odliczymy VAT za okres, w którym otrzymaliśmy fakturę - tak jak dzisiaj. Ale jeśli faktura wyprzedza obowiązek podatkowy to z odliczeniem VAT poczekamy do czasu kiedy u naszego sprzedawcy powstanie obowiązek podatkowy. Proste? Niestety jeszcze bardziej skomplikowane niż wcześniej.

Zmiana bardzo niekorzystna, bo kredytujemy państwo. Jak pamiętacie z poprzedniego posta z 4.10.2013 sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Dla kupującego oznacza to, że VAT naliczony rozliczy miesiąc później. Załóżmy, że wykonano usługę prawniczą 7-go października (opinia na 5 stron). Prawnik wystawia fakturę 10 listopada, bo może tak zrobić. My otrzymujemy tę fakturę 16 listopada. VAT naliczony odliczymy nie w październiku jakbyśmy zrobili to dzisiaj lecz w listopadzie.

Nowy przepis (art. 86 ust. 10) nam mówi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. 

To zasada ogólna.

Mamy jak zwykle zasady szczególne:
  1. Nie odliczysz podatku VAT od zakupionych towarów i usług, zapłaconych zaliczek, oraz importu towarów, jeżeli nie posiadasz faktury lub dokumentu celnego, nawet gdy już powstał obowiązek podatkowy.
  2. Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (dalej WNT) zwykłym zastosujesz zasadę ogólna jeżeli:       a) otrzymasz fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą WNT, w terminie trzech 
        miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał   
        obowiązek podatkowy.
    b) uwzględnisz kwotę podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której       
        jesteś obowiązany rozliczyć ten podatek.
  3.  WNT "za wynagrodzeniem" (art. 11 uVAT), WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz w przypadku reverse charge usług prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje zgodnie z zasadą ogólną, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek. 
  4. mały podatnik odliczy VAT dopiero jak zapłaci fakturę.
  5. zapłata części lub całości za towar lub usługę nie wpływa na moment odliczenia VAT.
  6. jeszcze kilka kolejnych.
Czyli patrzymy teraz nie tylko na fakturę, ale i na obowiązek podatkowy. Jak wystawiono nam fakturę w kwietniu, a usługa wykonana dopiero w czerwcu. To odliczymy VAT dopiero w lipcu w deklaracji za czerwiec.Jest to jednak mało prawdopodobne z uwagi na fakt, że fakturę można wystawić dopiero po wykonaniu usługi. W każdym razie przykład ma unaocznić, że księgowa powinna patrzeć nie na datę wystawienia faktury, lecz na datę wykonania usługi lub dostawy towarów.

Pozostają dwa okresy rozliczeniowe na odliczenie VAT. Po tym czasie odliczenie VAT będzie możliwe tylko poprzez korektę deklaracji.

Zasady nowego odliczania VAT od WNT nadają się na oddzielny post. Zatem nie będę tutaj zgłębiała tego tematu. Najważniejsze to nauczyć się zasad nowego obowiązku podatkowego. Wtedy łatwiej będzie wam określić prawo do odliczenia VAT. 


Czy w nowych przepisach widzicie korzyści dla firm? Na pewno znacznie więcej pracy dla księgowych.


7 komentarzy:

  1. Chyba ten przykład z prawnikiem jest czysto teoretyczny. Idę do prawnika po odbiór opinii i od razu chcę otrzymać fakturę. Ja płacę, otrzymuję od razu fakturę i wykonaną opinię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli korzystasz raz na jakiś czas z pomocy prawnika to tak to wygląda. Choć i wtedy nie jest to regułą. Ja sama wystawiam faktury później, gdyż dla moich klientów ważniejsza jest opinia, a fakturę mam przekazać bezpośrednio księgowemu. Znam prawnika, który wystawia swoim klientom faktury ostatniego dnia miesiąca. Sposobów jest wiele.

    Przykład zatem nie był czysto teoretyczny. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Proszę prost odpowiedzieć - faktura zakup towaru data sprzedaży 26.04.2014 , natomiast data wystawienia faktury 28.04.2014 po jakiej dacie do kpir i do vat. Dziękuję, ale proszę prosto odpowiedzieć

    OdpowiedzUsuń
  4. do VAT 26.04.2014
    do KPiR 26.04.2014

    (art. 19a ust. 1 ustawy VAT) Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów.

    (art. 14 ust. 1c ustawy PIT) Za datę powstania przychodu z tytułu prowadzenia DG uważa się dzień wydania rzeczy, nie później niż dzień:
    1) wystawienia faktury albo
    2) uregulowania należności.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. W moim przypadku jeśli chodzi o różnego rodzaju naliczenia i odliczenia to zajmuje się tymi sprawami księgowa. Ja skupiam się przede wszystkim na wystawianiu faktur i to chyba mi najlepiej wychodzi :) Zresztą jak poznałam ofertę firmy https://nfg.pl/ to teraz nawet pieniądze za faktury mam tego samego dnia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeśli chodzi o mnie to ja na całe szczęście takimi kwestiami nie muszę się przejmować. Za to jestem zdania, że po przeczytaniu https://kioskpolis.pl/oplaty-skarbowe-za-kupno-samochodu/#kotwica2 wiem już jak wygląda kwestia opłat skarbowych za kupno samochodu.

    OdpowiedzUsuń