piątek, 21 lutego 2014

Samochody osobowe odliczanie VAT kwiecień 2014!

Na 1 kwietnia br. ustawodawca szykuje nam niespodziankę. Pamiętacie, że obiecano nam odliczanie częściowe VAT od paliwa do samochodów osobowych? PRYMA APRILIS!

Chcielibyście. Już urzędnicy wiedzą, że okradacie państwo!. Dziurę budżetową trza łatać! Trzeba zabrać przedsiębiorcom, nie zostawiać, nic nie dawać. Ich wzrost ...., no właśnie według polityków jak się przedsiębiorcy zabierze to się mu nic nie stanie, a dziura się nie będzie tak szybko powiększała. Czyżby? Odpowiedź zostawiam wam. Nie rozumiem tylko dlaczego tak trudno jest politykom zrozumieć, że więcej inwestycji = więcej sprzedaży = więcej VAT w budżecie. A nie będziemy inwestować jak będą nam odbierane kolejne przywileje i dokładać obowiązków.

Co jednak zrobił obecny Rząd. Dał przedsiębiorcy możliwość skorzystania z pełnego odliczenia VAT od wszystkiego co związane z samochodem osobowym, ale nałożył takie warunki, by nikomu się nie chciało ich spełniać. Coś na wzór kilometrówki, tylko gorzej.



Po kolei.

  1. Zwykły samochód osobowy w środkach trwałych firmy ma prawo do 50% odliczenia VAT od zakupu, wytworzenia, leasingu, najmu, napraw, konserwacji, itp., ale bez prawa do odliczenia VAT od paliwa.
  2. Samochód wyłącznie wykorzystywany do działalności gospodarczej ma prawo do odliczania 100% VAT od wszystkiego co wymieniłam w pkt 1.

Problem w tym, że wyłączne wykorzystywanie do działalności gospodarczej ma być oceniane obiektywnie. Sama ustawa wskazuje co należy rozumieć przez obiektywne wykorzystanie
  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą
  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne. (chodzi tu o: samochody ciężarowe, koparki, dźwigi, samochody typu van, wielozadaniowy - jeśli mają trwałą przegrodę i jeden rząd siedzeń, agregat elektryczny/spawalniczy, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, żuraw samochodowy)

To co miało pełne odliczenie VAT przed 31 grudnia 2013 r. dalej go ma. Gorzej z powyższym punktem 1. Nie dość, ze trzeba załatwić parking firmowy to jeszcze trzeba będzie zmusić kierowców do pisania ewidencji, no i ktoś to musi nadzorować. 

Ewidencja przebiegu pojazdu ma zawierać:
1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
                a) kolejny numer wpisu,
                b) datę i cel wyjazdu,
                c) opis trasy (skąd – dokąd),
                d) liczbę przejechanych kilometrów,
                e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
– potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem.

Czyli jednoosobowy przedsiębiorca także musi zaprowadzić sobie ewidencję. Ale to chyba bez sensu, no bo jak ma sam sobie zapisać zasady używania auta? Organ nie da temu wiary, że auto osobowe nie było nigdy wykorzystane do celów prywatnych podatnika. Dojazd z domu do pracy i z powrotem, jest uważany przez Ministra Finansów za użytek prywatny. No więc lepiej zostawiać auto na ulicy przed budynkiem firmy niż w bezpiecznym garażu podatnika, czy jego pracowników.

Dodatkowo trzeba złożyć informację do urzędu skarbowego, że dany pojazd osobowy zamierzamy używać tylko do celów działalności. Każda zmiana statusu auta wymaga informowania urzędu. Z tym, że jak się spóźnimy lub w ogóle nie zgłosimy a wykrzystamy auto do celów prywatnych grozi nam kara grzywny. Na zgłoszenie zmiany mamy czas na złożenie informacji do dnia, w którym dokonujemy tej zmiany.

Tak jest wprowadzono odrębna karę do kodeksu karnego skarbowego. Kara grzywny do 720 stawek dziennych.

Na wakacje też już nie użyjemy auta służbowego

Reasumując. Pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków (w tym paliwo) na samochód osobowy przysługuje jak użytkujemy samochód wyłącznie gospodarczo, zgłosimy to urzędowi skarbowemu oraz  prowadzimy ewidencję.

Prawo 50% odliczenia VAT naliczonego przysługuje, jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany mieszanie, tj. do działalności i w celach prywatnych. Bez względu na to czy prywatny cel był pracownika czy właściciela. Prawo do odliczania 50% VAT od paliwa do dnia 30 czerwca 2015 r. jest zawieszone.


To co obiecano nie dano, jak to zwykle bywa z politykami. To tego zabrano pełne odliczenie VAT od napraw samochodów osobowych i konserwacji, czytaj, wszystko co kupujesz do samochodu osobowego nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT naliczonego na fakturze zakupowej. Wprowadzono sankcje karne za niedopełnienie obowiązku informacyjnego. Oto bilans tegorocznego prima aprilis.

WNIOSEK
Jeśli miałeś i tak w 2014 kupić samochód, zrób to przed 1 kwietnia 2014 r. Tym bardziej, że gdy dzisiaj zyskasz pełne prawo do odliczenia VAT od rat leasingowych zachowasz je, aż do zakończenia umowy. Samochód musi tylko zostać wydany do 31 marca 2014 r., a umowa leasingowa złożona w urzędzie najpóźniej w dniu 30 kwietnia 2014 r.





24 komentarze:

  1. Próbowałem przebrnąć przez te przepisy, ale pewna kwestia wydaje mi się nadal nieprecyzyjna. Czy w przypadku pojazdów, których konstrukcja zalicza je do aut wykorzystywanych wyłącznie do celów firmowych, lub gdzie użytek prywatny byłby znikomy (np. VAN) konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów, jak dla aut wykorzystywanych wyłącznie firmowo?

    OdpowiedzUsuń
  2. dla VAN-ów nie trzeba prowadzić dodatkowej ewidencji.

    Ewidencji nie trzeba prowadzić dla następujących pojazdów:
    1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
    a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
    b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
    2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
    3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
    a) agregat elektryczny/spawalniczy,
    b) do prac wiertniczych,
    c) koparka, koparko-spycharka,
    d) ładowarka,
    e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
    f) żuraw samochodowy
    - jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

    OdpowiedzUsuń
  3. a czy te samochody trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesli nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, nie tzreba także zgłaszać takich samochodów do urzędu skarbowego.

      Usuń
  4. Podbijam pytanie poprzednika: Czy takie samochody jak van , wielozadaniowy, trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego? i pytanie drugie: czy jeśli pojazd na aktualnie przeprowadzone dodatkowe badania techniczne, które klasyfikuja go do wielozadaniowy, van, to muszę je powtarzać do 30 czerwca?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pyt. 1 nie trzeba zgłaszać samochodów typu van, wielozadaniowy do urzędu skarbowego, żeby korzystać z pełnego odliczenia VAT.
      Pyt. 2 Tak należy powtórzyć badania.

      Usuń
    2. dla vanow nie trzeba powtarzac badan

      Usuń
    3. MZ dla vanów, uprawniajacych już wcześniej do pełnego odliczenia, które miały wykonane badania, nie jest konieczne powtarzanie badań technicznych i ponowny wpis do dowodu rejestracyjnego. Mówi o tym wprost przepis przejściowy do nowelizacji ustawy o VAT. Definicja vanów nie zmieniła się po 1 kwietnia 2014 i nadal uprawniają do odliczenia 100% VAT.

      Usuń
  5. A co z podatkiem dochodowym? Jesli deklarujemy, że samochód osobowy jest używany i prywatnie i słuzbowo, to czy cześć zaliczana w koszty nie powinna być tez ustalona proporcjonalnie? wiem ze przepisy tego jasno nie regulują, reguluje to jedynie definicja kosztów podatkowych - koszty służące jedynie działalnoścu, uzyskanym przychodom lub ich zabezpieczeniu. Czy przez to samo przez się nie powinnismy ograniczyć odliczeń kosztów dot samochodów. a ponadto nie odlicozny vat (50%) tez wrzucac w koszty?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem nie trzeba obniżać kosztów w podatkach dochodowych. Odliczanie 50% VAT jest wyborem uproszczonej formy rozliczania VAT, który nie powinien wpływac na pełne ujmowanie w kosztach wydatków na samochód. Wybierając rozliczenie uproszczone w VAT nie mamy prawa do odliczania 50% VAT od zakupów na samochód osobowy. Powinniśmy zatem móc te 50% VAT zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

      Jak do tematu podejda organy podatkowe okaże się wkrótce.

      Usuń
  6. Vat z faktur za usługi i za paliwo zakupione w III 2014do samochodów, ale faktury wystawione lub otrzymane w IV 2014 rozliczam wg przepisów obowiązujących do 31.03.2014 czy wg nowych od 1.04.2014 . EPP będziemy prowadzić miesięcznie. Zaczynając nowy-następny miesiąc, w rubryce: dzień rozpoczęcia ewidencji i stan licznika na dzień rozp.ewidencji ma być zawsze data poniesienia pierwszego wydatku i stan licznika z tego dnia czy data kolejnego miesiąca a więc np 01.05. i stan licznika jakim rozpoczynamy nowy m-c ( a więc równy stanowi na koniec dnia 30.04.2014). Bardzo dziękuje za odpowiedż i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwestia rozliczenia VAT według zasad obowiązujacych do 31.03.2014 czy obowiązujących od 01.04.2014 zależy od tego w którym okresie nastąpiła dostawa towarów lub wykonanie usługi. Generalnie zalezy od powstania obowiązku podatkowego. Dzień wystawienia faktury ani dzień otrzymania faktury nie ma na to wpływu. Przy odliczaniu VAT od zakupów pamiętamy, że mozemy odliczyć na bieżąco w kolejnych okresach rozliczeniowych, ale tylko tyle ile nam przysługiwało w dniu powstania obowiązku podatkowego.
      W EPP powinien być wskazywany stan licznika na koniec każdego okresu rozliczeniowego. Jeśli w VAT rozliczają się Państwo miesięcznie (VAT-7) stan licznika w EPP wykazuje się miesięcznie. Jeśli rozliczają się Państwo kwartalnie (VAT-7k) stan licznika w EPP wykazuje się na koniec kazdego kwartału.

      Usuń
  7. Myślałem, że nie może nas spotkać gorsza plaga od rostowskiego. Jakże się myliłem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pan Minister Szczurek kończył tylko to co zaczął Pan Rostowski.

      Usuń
  8. Mam samochód w leasingu i mam pytanie. Które leasingi należy zgłaszać do Urzędu skarbowego? Cz tylko te co doliczamy 100 % czy też te co odliczamy 50 %. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgłasza się tylko te leasingi, od których chemy odliczać 100% VAT

      Usuń
  9. CZERWIEC MA 30 DNI

    OdpowiedzUsuń
  10. Zrozumieć te wszystkie przepisy ograniczające nas z każdej strony, to istne szaleństwo, aczkolwiek dobrze jest znać zasady, które warunkują funkcjonowanie naszego życia, zwłaszcza w dziedzinie prowadzenia własnej działalności oraz profitów z niej płynących.

    OdpowiedzUsuń
  11. Tydzień temu wziąłem seata w leasing... jaki vat przysługuje na samochody firmowe? Otworzyłem firmę i jestem totalnie zielony...

    OdpowiedzUsuń
  12. jeśli jest to auto osobowe, VAT 50%, bez możliwości odliczania VAT za paliwo. Chyba, że wprowadzicie do firmy zasady użytkowania wyłącznie w celach służbowych i będziecie prowadzili specjalną ewidencję pojazdu. wtedy po złożeniu stosownego oświadzcenia można odliczać 100% VAT, również od paliwa.

    OdpowiedzUsuń
  13. Warto zaopatrzyć się w dobre oprogramowanie dla działalności gospodarczych. Mam na myśli pakiety typu mała księgowość. A te wcale nie muszą być drogie, a nawet płatne. Ja osobiście polecam serdecznie zajrzeć na: https://www.ifirma.pl/. Ich program sprawdza się u mnie doskonale.

    OdpowiedzUsuń
  14. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja się dokładnie aż na tych rzeczach nie znam i wszelkie sprawy rachunkowe u mnie załatwia księgowa. Jednak jako fan motoryzacji czytałem raport https://kioskpolis.pl/oc-podatek-ceny-paliw-analiza-w-2020/ gdzie fajnie jest napisane to jak będzie kształtowała się np. polityka cenowa za paliwo. Oczywiście nie zabrakło wzmianek o ubezpieczeniu OC.

    OdpowiedzUsuń