piątek, 8 listopada 2013

Zwrot VAT za materiały budowlane od 2014 r.

Ostatnie dwa miesiące na zakupy budowlano - remontowe, jeżeli chcemy liczyć na zwrot 15% VAT. Ulga ta jednak nie zniknie od 1 stycznia 2014 r., ale zostanie znacznie ograniczona.



Co jeszcze możemy kupić?
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury wskazuje aż 87 pozycji, z czego prawie każda wymienia po kilka produktów. Do najpopularniejszych należy zaliczyć: piaski naturalne, klepki, listwy i fryzy na parkiet, gotowe płyty podłogowe, płytki ceramiczne i płyty chodnikowe, wyroby sanitarne ceramiczne, cement, wapno i gips, okna, drzwi, płyty podłogowe, panele, tapety ścienne, rury, przewody rurowe, łączniki rur lub przewodów rurowych, przewody, węże, cegły, dachówki, drut kolczastyglazura, terakota, bramy, żaluzje, grzejniki, zlewy, umywalki, wanny i pozostałe elementy wyposażenia sanitarnego, żyrandole, kinkiety, kuchenki elektryczne, płyty gazowe i wiele innych.

Kto może kupić?
Każda osoba fizyczna, która:
-        remontowała dom lub mieszkanie;
-        jest właścicielem remontowanej nieruchomości, albo posiada pozwolenie na budowę;
-        wszystkie faktury są wystawione na nią lub na współmałżonka;
-        złoży do urzędu wniosek VAT-VZM wraz z kopiami faktur i kopią aktu notarialnego nabycia nieruchomości;
Limity? 
Niestety nie przysługuje kwota bez ograniczenia. Ustawa ustaliła limity w zalezności od tego w jakim okresie występujemy z wnioskiem VAT-VZM. Obecnie jest to 33.113,08 zł. Jest to limit maksymalny. Do niektórych osób zastosowanie ma niższy limit. Zależy to od rodzaju inwestycji (remont, budowa, nadbudowa, rozbudowa, itd.)  oraz od tego czy korzystali wcześniej z ulg mieszkaniowych.

Samo złożenie wniosku nie powoduje automatycznego zwrotu.
Urząd skarbowy na zwrot VAT ma cztery miesiące, licząc od dnia złożenia wniosku. Jeżeli wszystkie faktury nie będą budziły wątpliwości organu podatkowego zwrot zostanie dokonany bez wydawania decyzji. W przypadku natomiast, gdy urząd będzie chciał pominąć niektóre faktury będzie musiał wydać decyzję, w której uzasadni dlaczego nie uznał kilku lub wszystkich faktur za uprawniające do zwrotu części VAT.
W praktyce w ramach czynności sprawdzających urząd wzywa wnioskodawcę i tłumaczy dlaczego dana faktura nie powinna się znaleźć we wniosku. W takim przypadku wnioskodawca, albo składa korektę wniosku i otrzymuje zwrot w ww. terminie, albo obstaje przy swoim i czeka na decyzję urzędu skarbowego. 
To jednak wydłuży czas zwrotu. Gdy urząd wydaje decyzję ma jeszcze dodatkowe 25 dni na zwrot pieniędzy na konto wnioskodawcy. A i tak nie uwzględni zakwestionowanych faktur. Jedynym sposobem na odzyskanie części VAT za te faktury będzie złożenie odwołania od decyzji do izby skarbowej.
 W 2014 r. będą zmiany głównie w zakresie osób uprawnionych do zwrotu VAT za materiały budowlane.
Obecnie wystarczy mieć tytuł prawny do nieruchomości by ubiegać się o zwrot części VAT bez względu na wiek i status majątkowy (liczbę mieszkań lub domów).
 Od stycznia 2014 r. będą mogły to uczynić tylko osoby, które:
-        do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończyły 36 lat;
-        do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków nie były:
a)      właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
b)      osobami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
c)      właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny
– z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego po raz pierwszy nabywanego.

Zwrot VAT będzie przysługiwał na zakupy dokonane do dnia 31 grudnia roku podatkowego, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Oznacza to, że opłaca się kupować nieruchomości, które zostały oddane do użytkowania na początku roku, gdyż wtedy możemy jeszcze zrobić zakupy i odzyskać część VAT. Przepis ten moim zdaniem powinien zostać zmieniony, gdyż dyskryminuje osoby, które kupują mieszkania w drugiej połowie roku kalendarzowego.

Czy trzeba składać VAT-VZM do końca 2013 r?
Nowa ustawa pomimo uchylenia tej obecnej zachowuje prawo do zwrotu VAT naliczonego od zakupów zrobionych w latach 2004 – 2013. Jednakże ustawodawca wprowadził okres przedawnienia prawa do zwrotu części VAT na materiały budowlane.

Wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:
1) od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.;
2) od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r.;
3) od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r.;
4) od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2017 r.;
5) od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.
Przekroczenie tych terminów równa się z niemożliwością odzyskania 15% VAT.

21 komentarzy:

  1. Brawo, moje wyrazy uznania dla Pani bloga!
    Dziękuję za tak wartościową stronę w sieci, dobra robota.

    Jarosław P.

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja jestem zawiedziona tą nową ustawą. Buduję dom systemem gospodarczym i jestem złą, że nie będę mogła dalej odliczać podatku od materiałów budowlanych. Ten kto miał pieniądze postawił dom w pół roku i ma ten zwrot zagwarantowany. A my, zwykli pożeracze chleba..... Co z tego, że mam faktury za 2012 i 2013 rok. Przecież nie będę czekać kilku lat aby je rozliczyć i wykorzystać w tak głupi sposób prawa nabyte. Ponoć ustawy nie działają wstecz. Dlaczego więc nie mogę nadal korzystać z zakupów materiałów wg ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zakupy dokonane do końca 2013 r. jeszcze będzie mogła Pani rozliczyć, nawet w styczniu 2014. Nie musi Pani czekać kilku lat na ich rozliczenie.

      Jeśli jednak budowa się jeszcze nie zakończyła to niestety wydatki poczynione po 1 stycznia 2014 r. już nie będą mogły zostać rozliczone w ramach tej ulgi.

      Usuń
  3. Anonimowy, proszę czytać ze zrozumieniem. Przecież nie musi Pani czekać ze złożeniem wniosku parę lat, może Pani wniosek złożyć w każdej chwili jednak nie PÓŹNIEJ niż dla poszczególnych lat. Czyli może Pani koszty poniesione w roku 2012 i 2013 rozliczyć nie PÓŹNIEJ niż do końca 2018 roku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Wniosek VZM dotyczący zakupów z poprzednich lat można złożyć nawet dzisiaj.

      Usuń
  4. A co w sytuacji gdy zakup nastapił w 2013 r. (faktura z 2013 r.) a korekta faktury jest w 2014 r. - powód zrwot częsci zakupionych towarów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem prawo do odliczenia VAT od towarów zakupionych w 2013 przysługuje prawo do zwrotu części VAT, nawet otrzymując korektę faktury w 2014 r.

      Liczy się dzień zakupu.

      Usuń
  5. Czy można rozliczyć vat za materiały budowlane jeśli:
    - budowę domu rozpoczyna się w 2014 roku
    -osoba ktora rozpoczyna budowe nie ma ukończone 35 lat
    - jest wspólwlasciciweme 1/3 domu
    - projekt domu o pow. 100m2

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam w indywidualnych sprawach zapraszam zawsze do Kancelarii: kancelaria@doradztwopodatkowe24.com
      Rozumiem, że dom będzie budowany sposobem gospodarczym, tj. nie wynajeto dwelopera. Ma to duże znaczenie dla możliwości skorzystania z odliczenia VAT.

      Usuń
  6. Bardzo dziękuję za informacje, któych szukałem. Świetny blog - jasny, przejrzysty, precyzyjny i dla ludzi :)

    OdpowiedzUsuń
  7. A co w sytuacji gdy zakup nastapił w 2013 r. (faktura z 2013 r.) a korekta faktury jest w 2014 r. - powód zrwot częsci zakupionych towarów?Czy muszę tę korektę zamieścić w rozliczeniu?

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny wpis! Informacja bardzo pozytywna dla każdego :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Post jest z 2013. Czy dziś coś zmieniło się w kwestii zwrotu VAT za materiały budowlane?

    OdpowiedzUsuń
  10. Miło że można to rozliczyć tylko szkoda, że tak późno. W naszym kraju wszystko to idzie strasznie opornie niestety.

    OdpowiedzUsuń
  11. hej. Jeśli ktoś jest zainteresowany to osatnio często zacząłem kożystać z usług składu budowlanego https://www.elgrom.pl/. Naprawdę mają najniżce ceny na rynku i do tego wszystko dostępne praktycznie od ręki.

    OdpowiedzUsuń
  12. Super, że pokazujesz, w jaki sposób można oszczędzić na budowie domu lub remoncie. To jest zawsze bardzo duży wydatek, a nie każdy ma wiedzę, która pozwalałaby wykorzystać istniejące przepisy prawne na własną korzyść. :) Świetny tekst, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  13. Polecam gorąco firmę www.hydro-crane.pl – mają unikalne rotatory hydrauliczne.

    OdpowiedzUsuń
  14. Budowa domu to wielka radość, gdyby nie koszta związane z budową :) Mimo wszystko taka inwestycja jest na całe życie i nie warto na tym oszczędzać. Najlepiej aby wszystko było wykończone na tip top.

    OdpowiedzUsuń
  15. Wynajem żurawii budowlanych? Warto sprawdzić i zainwestować za pośrednictwem www.hydro-crane.pl!

    OdpowiedzUsuń