wtorek, 25 marca 2014

Inne nieodpłatne świadczenia do Trybunału!

W końcu Trybunał Konstytucyjny zajmie się kolejnym mało precyzyjnym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT).

Chodzi o przepis art. 12 ust. 1 i 3 ustawy PIT. A nastręcza on wielu problemów pracodawcom i pracownikom. Chodzi o wszelkie świadczenia niepieniężne dla pracowników. Czy zorganizowanie imprezy integracyjnej, pikniku rodzinnego, zawodów sportowych, opłacenia noclegu pracownika mobilnego, który nocuje w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania (umowa o pracę określa miejsce pracy jako całe województwo lub kilka województw), dojazd do pracy samochodem słuzbowym i wiele innych przykładów z życia płatnika podatku dochodowego -

to konieczność wyceny tych świadczeń i pobieranie zaliczki na podatek.

Może prościej. Czy te wszystkie przypadki to konieczność niższej wypłaty pensji pracownikom, bo pracodawca musi pobrac zaliczkę od tych świadczeń? Według urzędów skarbowych tak. Choć i tu zdarzają się nieliczne wyjątki. 

Sądownictwo także w kratkę. Naczelny Sąd Administracyjny uzależnia pobór podatku od tego czy można ustalić konkretny profit przypadający na danego pracownika. No to urząd zawsze wie jak, podatnik skarży, sąd ma wątpliwości i znowu 10 lat dochodzenia swoich praw.

PRZYKŁAD 

Podatnik:
W przypadku imprez organizowanych przez spółkę, w których udział nie jest obowiązkowy i mogą w nich uczestniczyć pracownicy oraz osoby towarzyszące, nie jest możliwe ustalenie, które osoby faktycznie brały udział w imprezie i jaka jest wartość wykorzystanych przez te osoby nieodpłatnych świadczeń. Opłaty za te świadczenia ponoszone są ryczałtowo, bez względu na to czy pracownik z niego skorzystał czy też nie. Tym samym brak podstaw do przypisania konkretnemu pracownikowi kwoty przychodu uzyskanego z tytułu planowanego spotkania integracyjnego.

Urząd:
Okoliczność, że podczas imprezy integracyjnej pracownik np. nie zjadł całego dania, bądź nie skorzystał z dostępnej atrakcji, nie zmienia faktu, że świadczenie otrzymał, bowiem nie wpływa to na cenę jaką zapłacił pracodawca za zorganizowanie imprezy ( opłata ryczałtowa). Z tych przyczyn, nie ma uzasadnienia rozważanie stopnia wykorzystania przez pracownika poszczególnych atrakcji w trakcie imprezy.

Sąd wojewódzki:
Sposób wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia, poprzez podzielenie kosztów zorganizowania imprezy integracyjnej na ilość osób na imprezę tę zaproszonych lub w niej uczestniczących, tj. wyliczenie średnich kosztów uczestniczenia w imprezie integracyjnej narusza także przepis art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności poprzez pominięcie uregulowań zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych kreujących moment powstanie przychodu oraz zasady ustalania wysokości tego przychodu.

Sprawa wraca do urzędu skarbowego, albo do NSA. I od początku przepychanki. 

Szczęśliwie jeden ze składów NSA postanowił zadać pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu, czy przepis art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 i ust. 2a pkt 2 w związku z art. 12 ust. 3 ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. (przepis w tym zakresie się nie zmienił), w zakresie w jakim nie precyzują pojęcia "innych nieodpłatnych świadczeń" i stanowią podstawę do ustalenia wartości pieniężnej tych świadczeń wliczanej do przychodu ze stosunku pracy, są zgodne z art. 2 oraz art. 217 w związku z art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Moim zdaniem przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą. I pewnie do takiej konkluzji dojdzie także Trybunał, ale musimy trochę zaczekać. Trzeba tylko śledzić tę tematykę by nie przegapić wniosku o zwrot zapłaconych podatków z tytułu nie tylko imprez integracyjnych, ale także i pakietów medycznych, fitness, itd. przekazywanych pracownikom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz