niedziela, 21 kwietnia 2013

Bankowóz w aucie luksusowym. Kiedy odliczymy 100% VAT?

Rząd nas męczy niepełnym odliczeniem VAT od samochodów osobowych. 60% nie więcej niż 6000 zł. Czy auto leasingowane, czy wzięte w kredyt czy zapłacone gotówką nic się nie zmienia.

Dlatego, że istnieje podejrzenie, że przedsiębiorca lub jego pracownik wykorzysta auto osobowe również do celów prywatnych  ogranicza się przedsiębiorcy prawo do pełnego odliczenia VAT. 

Urzędnicy nie przewidzieli jednak, że przedsiębiorca ma flotę samochodów jak np. firmy dystrybuujące leki i samochody osobowe są używane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Po każdym dniu pracy wszystkie samochody są odprowadzane na parking firmy farmaceutycznej.


W przypadku podatku dochodowego urzędnicy są w stanie sprawdzić czy auto zostało odprowadzone na parking firmy i czy przypadkiem pracownik nie pojechał samochodem służbowym na wakacje. Wszystko jest w dokumentach. Jak tylko urząd dojrzy prywatne wykorzystanie nakazuje opodatkować pracownikowi nieodpłatne świadczenie!

W VAT takiej formuły się nie da zastosować. Dlaczego nie wiadomo. Dla zasady zatem ogranicza się możliwości 100% odliczenia VAT. Jak można sobie z tym radzić?

Przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać tzw. bankowozy, czyli samochody specjalne służące do przewozu pieniędzy. W zwykłym samochodzie osobowym instaluje się kasę pancerną i kilka innych zabezpieczeń. Wydawałoby się, że to wystarczy na pełne odliczenie VAT. Ale fiskus chce, aby te samochody były wykorzystywane wyłącznie do transportu pieniędzy i dodatkowo w PKD działalności wpisana była działalność polegająca na transporcie pieniędzy i innych wartościowych rzeczy. Przykład kiedy jasnemu przepisowi prawa podatkowego próbuje się nadać wykładnię celowościową, żeby uzyskać cel fiskalny!

Są jednak sądy, które nie idą za Ministrem Finansów i orzekają na podstawie przepisów. Na uwagę zasługuje interpretacja przedstawiona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 7 marca 2013 r., sygn.I SA/Go 1113/12. "Warunkiem umożliwiający podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Organ nie wskazał na jakiej podstawie oparł twierdzenie, że pojazd winien służyć działalności opodatkowanej i to takiej w której wykorzystanie tego typu pojazdu jest konieczne. Poza sporem jest, że pojazd winien służyć działalności opodatkowanej i w niniejszej sprawie organ nie kwestionuje, że pojazd ten będzie wykorzystywany w tej działalności (istnieje więc związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi). Nie ulega również wątpliwości Sądu, że w przedstawiony przez stronę stanie faktycznym wykorzystanie bankowozu do przewozu gotówki wykonywane będzie marginalnie. Jednakże w świetle powołanych przepisów nie oznacza to jednak ograniczenia uprawnienia podatnika do możliwości odliczenia całego podatku naliczonego. Z powołanych przepisów jak i samego uzasadnienia zmiany ustawy wynika wprost, że ograniczenia w odliczeniu pełnej kwoty podatku naliczonego nie będzie miało zastosowania w odniesieniu do pojazdów specjalnych m.in. bankowozu. Powołane przepisy nie wskazują, że pojazdy specjalne muszą służyć takiej działalności w której wykorzystanie tego typu pojazdów jest konieczne, czy też powinny być świadczone opodatkowane usługi tym pojazdem specjalnym. Ustawodawca w odniesieniu do pojazdów specjalnych nie powiązał możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu takiego pojazdu ze świadczeniem usług opodatkowanych tym bankowozem. W ocenie Sądu korzystanie z bankowozu ma mieć związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną, czego organ w niniejszej sprawie nie kwestionował.

Niestety niektóre sądy popierają fiskusa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 2 października 2012 r. I SA/Bd 733/12 orzekł, że "Aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z zakupem samochodu o specjalnym przeznaczeniu (bankowozu) i podatek naliczony przy zakupie paliwa służącego do jego napędu, pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne. Działalność do prowadzenia, której można wykorzystywać bankowóz to świadczenia usług przewozu wartości pieniężnych, o których mowa w cyt. powyżej rozporządzeniu. Zdaniem Sądu nie jest taką działalnością prowadzenie przez wnioskodawcę działalności w zakresie konstrukcji metalowych i ich części, z którym wiąże się jak podano we wniosku o udzielenie interpretacji przewożenie do siedziby udziałowca tajnych i cennych materiałów m.in. zabezpieczonych dysków i innych nośników danych elektronicznych, laptopów oraz innych dokumentów przewożonych w formie papierowej, a także papierów wartościowych, pieniędzy i innych kosztowności. Marginalne wykorzystanie bankowozu do przewozu powyższych rzeczy nie może uprawniać podatnika do możliwości odliczenia całego podatku naliczonego."


To jest jeden z wielu przykładów niejasnych i nieprzewidywalnych przepisów podatkowych. Nawet sądy administracyjne nie są zgodne w tej kwestii. Znowu będziemy czekać na rozstrzygnięcie NSA. No właśnie czekać... I optymalizacja sobie poczeka, w między czasie Minister zmieni przepisy i podatnik znów zostanie bez niczego.

Słyszeliście o Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw? Dzięki ich akcji będziemy mogli zmienić niekorzystne dla nas przepisy podatkowe. Siła jest w nas! Przedsiębiorcach! Na Festiwalu Podatkowym w dniu 20. maja 2013 r. przedstawiciele Federacji opowiedzą nam dokładnie w jaki sposób razem możemy zmienić przepisy podatkowe. Serdecznie zapraszam do zapoznania się ze szczegółami i włączenia się do akcji.

1 komentarz: