środa, 10 lipca 2013

VAT od zakupów poza Polską do kosztów czy nie?

Będąc spółką zależną od spółki matki mającej siedzibę w innym państwie, lub odwrotnie mając poza Polską swoje spółki zależne lub kontrahentów z zagranicy niejednokrotnie ponosimy koszty zakupów, ale za małe by wystąpić do obcego państwa o zwrot vat.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych są bardzo skomplikowane i niestety niejednoznaczne. 

poradnik.kobieta.gazeta.pl
To w końcu jak z tym VAT-em, czy do kosztów zaliczamy kwotę netto zakupów w Niemczech, Francji, Japonii, Ukrainy, itp. czy brutto???? Organ podatkowy zapyta, a jakie zakupy dokonałeś podatniku. No to wymieniamy: paliwo, opłaty za autostrady, nocleg, obiad, kartki, długopis (bo zapomnieliśmy), itp. itd. Wszystko to co potrzebne do pozyskania lub utrzymania przychodu. Nie to jest jednak problemem.

Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych podatek VAT jest kosztem, gdy podatnik (firma) nie miała prawa do jego odliczenia, np. korzysta ze zwolnienia z VAT.
VAT podatek znany w Unii Europejskiej jako podatek od wartości dodanej, a w Polsce jego odpowiednikiem jest podatek od towarów i usług. Oba wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów (i w CIT art. art. 23 ust. 1 pkt 43 lit.a oraz w PIT art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) nie odnoszą się jednak do zagranicznego podatku VAT. 

Jak stanowi przepis: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, chyba że spełnione są warunki szczególne, w tym brak możliwości odliczenia polskiego VAT. Podkreślę polskiego VAT. Z tego płynie wniosek, że nie ma podstaw prawnych by wyłączać z kosztów podatek od wartości dodanych obowiązujący w innym państwie.

gazetakaszubska.pl
Takie rozumienie przepisów potwierdza także orzecznictwo. W wyroku z 27 września 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, sygn. I SA/Gd 571/11, orzekał w sprawie firmy, która transportowała ryby do krajów Unii Europejskiej i w związku z tym ponosiła nie tylko koszty paliwa, ale i inne. WSA potwierdził, że podatnik dokonując nabycia paliwa w innym państwie członkowskim nie uzyskuje uprawnienia odliczenia podatku naliczonego VAT na warunkach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., zatem brak podstaw do uznania, że nie odliczył podatku w warunkach przysługiwania mu tego odliczenia. Podatek zapłacony od wartości dodanej, wynikający ze stosownych faktur jest dla podatnika kosztem (art. 12 ust. 4 pkt 6a) w sytuacji spełnienia wszystkich warunków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wyrok ten ma zastosowanie także do innych branż. Chodzi bowiem o zasady i interpretację językową przepisów. Fiskus nie może odmówić zaliczenia w koszty podatkowe podatku od wartości dodanej wykazanego na zagranicznej fakturze zakupowej, z powodu potencjalnej możliwości jego odzyskania.

Minister Finansów początkowo złożył skargę na powyższy wyrok, jednak zdecydował się ją cofnąć, co oznacza, że organy podatkowe nie powinny w tej kwestii rozstrzygać inaczej.

Jest to małe światełko w gąszczu niesprawiedliwych interpretacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz