środa, 30 maja 2012

Gry na automatach o niskich wygranych, jak ustalić podstawę w VAT

W  polskim ustawodawstwie wątpliwości budzi podatek od towarów i usług w zakresie wyliczenia obrotu z tytułu gier na automatach o niskich wygranych. Obiekcje głównie dotyczą wyliczenia obrotu w tego typu działalności.

Wydaje się, że jedyną słuszną metodą wyliczenia obrotu na potrzeby opodatkowania podatkiem VAT w przypadku gier na automatach są kwoty uiszczone przez klientów pomniejszone o kwoty wypłacane wygranym oraz pomniejszony o kwotę należnego podatku od gier. To stanowisko potwierdzają liczne interpretacje indywidualne.

Zgodnie bowiem z art. 29 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Powyższy artykuł nie zawiera jednak wszystkich regulacji dotyczących prowadzenia przedsiębiorstwa o charakterze gier losowych. Organy podatkowe w tym przypadku sięgają do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej zwanym TSUE).

W wyroku TSUE w sprawie C-38/93 pomiędzy H.J. Glawe Spiel – und Unterhaltungsgerate Aufstellungsgesellschaft mbH Co. KG a Finanzamt Hamburg- Barmebek-Uhlenhorst, czytamy, że w przypadku automatów do gier dających możliwość uzyskania wygranej, które z bezwzględnie obowiązującymi przepisami ustawowymi wypłacają wygraną jako określony procent całkowitej wrzuconej stawki, wynagrodzenie faktycznie otrzymane przez usługodawcę w zamian za udostępnienie automatów stanowi wyłącznie cześć stawki, którą może zatrzymać dla siebie. Z powyższego wynika, że kwoty wypłaconych nagród nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.
Ustalenie wynagrodzenia przedsiębiorcy z tytułu transakcji zawieranych w związku z wykonywaniem działalności przy użyciu automatów o niskich wygranych, sprowadza się zatem do określenia  faktycznego wynagrodzeniem za świadczone usługi związane z udostępnianiem graczom automatów o niskich wygranych.
Istnieje dlatego ograniczenie, które dotyczy systemu urządzeń technicznych służących do gry, który pozwala na ustalenie rzeczywistego przebiegu transakcji, czyli rejestruje poszczególne wpłaty oraz wypłacone wygrane. System  zainstalowany w automatach zawiera w pamięci dane dotyczące ogólnej sumy wpłaconych stawek i wypłaconych tytułem wygranej, a więc rejestracji podlega wartość wpłat do automatu i wypłat z tytułu wygranych z automatu, od pierwszego uruchomienia do chwili obecnej. Ponadto automaty eksploatowane muszą spełniać warunki techniczne pozwalające na kontrolę przeprowadzonych w nich gier, zgodnie z pozytywną opinią techniczną Jednostki Badającej dopuszczającą ww. automaty do eksploatacji. Zgodny i sprawny system monitoringu umożliwia zatem, dokładne określenie obrotu, tzn. ile pieniędzy zostało wrzucone do automatu, a ile zostało wypłacone graczom.
Sprawny system monitoringu wpływa na wysokość osiągniętego przez Przedsiębiorstwo obrotu, tzn. na podstawie danych zapisanych w systemie zimniejsza się należności od graczy z tytułu wypłaconych wygranych, tj. wynagrodzenia, jakie z tytułu udostępnienia graczowi urządzenia otrzymuje Spółka. Wysokość obrotu ma wpływ na ustalenie proporcji mającej zastosowanie w odliczaniu częściowym, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. Z uwagi na to, że wyliczenie wskaźnika następuje przy uwzględnieniu udziału obrotu ze sprzedaży opodatkowanej w obrocie ogółem (gdzie uwzględniana jest sprzedaż zwolniona) istotnym pozostaje ustalenie jak obliczyć obrót ze sprzedaży usług świadczonych przy pomocy automatów dających możliwość wygranej i wypłacających te wygrane.

W kwestii ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku usług w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podstawę opodatkowania w przypadku świadczenia usług w rozumieniu art. 73 Dyrektywy 112, stanowi zapłata faktycznie otrzymana w zamian za wyświadczoną usługę. W przypadku automatów do gry dających możliwość uzyskania wygranej, które zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami ustawowymi wypłacają wygrane, zapłata faktycznie otrzymana przez usługodawcę w zamian za udostępnienie automatów stanowi wyłącznie część stawki, którą może zatrzymać dla siebie. Przepis ten należy zatem interpretować w taki sposób, aby podstawa opodatkowania czynności związanych z takimi automatami nie obejmowała określonej w regulaminie części całkowitej stawki odpowiadającej wygranej wypłaconej graczom.

Reasumując podstawą opodatkowania podatkiem VAT w przypadku działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych jest różnica między wpłatami, a wypłatami z urządzenia (automatu o niskich wygranych), stanowiąca postać innego wynagrodzenia za wykonanie usługi pomniejszona o należny zryczałtowany podatek od gier urządzanych na każdym z automatów oraz pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz