wtorek, 15 maja 2012

Przedsiębiorco, jeżeli zakupiłeś węgiel w 2011 roku, będziesz musiał zapłacić akcyzę!

Uchwalona we wrześniu 2011 roku ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, wprowadziła do ustawy o podatku akcyzowym nowe przepisy, zgodnie z którymi od dnia 2 stycznia 2012 roku węgiel oraz wyroby węglowe (węgiel kamienny, węgiel brunatny, koks) będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, jeżeli będą przeznaczone w działalności gospodarczej do celów opałowych.

Autor zdjęcia Małgorzata Dz.
Zgodnie z nowymi przepisami podatnikiem będzie każdy przedsiębiorca, który kupił węgiel przed dniem 2 stycznia 2012 roku, czyli bez akcyzy, a po tym dniu spali go w piecu. Zgodnie bowiem ze znowelizowanymi przepisami o podatku akcyzowym opodatkowaniu akcyzą podlega nie tylko sprzedaż węgla, import, wewnątrzwspólnotowe nabycie, dostawa, import, export, ale także jego zużycie, jeżeli od tego wyboru nie została zapłacona akcyza.

Co oznacza dla przedsiębiorców? Każdy podmiot gospodarczy, który posiada węgiel i wyroby węglowe powinien w grudniu tego roku zarejestrować się w urzędzie celnym jako podatnik akcyzy. Od każdego zużycia węgla do celów opałowych po 2 stycznia 2012 roku należy obliczyć podatek akcyzowy i odprowadzić go do budżetu państwa(na rachunek właściwego urzędu celnego). Następnie, gdy zostanie zużyty cały zapas tego surowca, który przedsiębiorca nabył w 2011 roku, podmiot ten musi pamiętać, aby wyrejestrować się z podatku akcyzowego. W roku 2012 nabywany węgiel powinien być opodatkowany podatkiem akcyzowym przez dostawce.

Z obowiązku tego będą zwolnieni m. in. rolnicy pod pewnymi warunkami, takimi jak: prowadzenie odpowiedniej ewidencji oraz przechowywanie dokumentu dostawy. Składy węgla natomiast, jeżeli dalej chcą prowadzić swoją działalność, muszą się zarejestrować jako pośredniczący podmiot węglowy(najpóźniej do dnia 31 grudnia 2011r), który w przypadku sprzedaży (dostawy, eksportu)wyrobów węglowych podmiotom nie zwolnionym będzie naliczał akcyzę. Podstawą opodatkowania będzie wartość opałowa, wyrażona w gigadżulach( GJ). Składy węgla będą musiały ponadto prowadzić ewidencję zawierającą informacje umożliwiające ustalenie ilości wysłanych lub otrzymanych wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, terminu wysłania lub odbioru tych wyrobów, a także miejsca odbioru w przypadku ich przemieszczania oraz informacje o dokumentach dostawy i kodzie CN wyrobów węglowych.

Wprowadzona ustawa w części dotyczącej akcyzy na węgiel i wyroby węglowe jest niezgodną z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, gdyż przepisy te zostały wprowadzone dopiero na etapie drugiego czytania, a zatem nie przeszły całego procesu legislacyjnego. Dopóki jednak przepisy te nie zostaną zaskarżone i Trybunał Konstytucyjny nie postanowi o ich niezgodności, należy je stosować, aby uniknąć negatywnych dla podatników konsekwencji.

W związku z powyższym każdy przedsiębiorca (mikro, mały czy duży), który wykorzystuje węgiel lub wyroby węglowe w działalności gospodarczej do celów opałowych, powinien sprawdzić, czy nie stanie się podatnikiem akcyzy od dnia 2 stycznia 2012 roku, chociażby przez krótki okres. Ustawa nie daje odpowiedzi czy wykorzystanie węgla do ogrzania budynku, w którym znajdują się zarówno pomieszczenia gospodarstw domowych jak również pomieszczenia wykorzystywanie w działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu od całości, części czy w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. 

2 komentarze:

  1. Dziś w prowadzeniu własnego biznesu każdemu przyda się na pewno znajomość j. angielskiego. Przyswojenie sobie podstawowych zwrotów używanych do opisu różnych zagadnień ekonomicznych - https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/25-angielskich-zwrotow-zwiazanych-z-ekonomia/ ma wiele zalet. Dzięki takiej wiedzy można m.in. dokonywać trafnych analiz gospodarczych lub też nawiązywać nowe kontakty biznesowe na zagranicznych rynkach.

    OdpowiedzUsuń