czwartek, 21 lutego 2013

Polityka podatkowa też dotyczy kontroli urzędu skarbowego

Co zrobić kiedy natrafimy na skałę w postaci urzędnika skarbowego? My działamy w przekonaniu, że księgujemy właściwie, albo, że nie byliśmy zobowiązani do zapłaty podatku, a  urzędnik twierdzi inaczej.

Ile razy zalał was zimny pot jak usłyszeliście przez słuchawkę, że urząd skarbowy do was dzwoni i oczekuje wyjaśnień (w ramach mniej dotkliwych czynności sprawdzających), albo odebraliście od listonosza zawiadomienie o wszczęciu kontroli? 

Stopień skomplikowania naszego prawa podatkowego oraz komunistyczna przeszłość (gdzie urzędnik był Panem a podatnik zdrajcą) wywołuje u nas podatników gęsią skórkę. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie.

Urzędnicy to też ludzie, których zadaniem jest wyłapywanie, nie pomyłek uczciwych podatników, a oszustw podatkowych przestępców.Oni tez maja prawo do pomyłek.

Zdarza się, że urząd skarbowy inaczej interpretuje dany przepis niż podatnik - jego  doradca podatkowy - a nawet sąd administracyjny. To dlatego, że nie mamy w Polsce wiążącej interpretacji indywidualnej.

Ale jaki jest złoty środek? Przekonywać urzędnika czy odpuścić, zapłacić podatek i mieć święty spokój? Oczywiście powiem, że wszystko zależy od tego czego dane zastrzeżenie dotyczy, czy czynności jednorazowej czy ciągle powtarzającej się oraz o jaką kwotę podatku trzeba by walczyć.Warto jednak przed złożeniem jakichkolwiek wyjaśnień skonsultować swoją linię obrony z doradcą podatkowym. 

Nie tylko w prawie karnym, ale też i w prawie podatkowym istnieje niepisana zasada, że wszystko co powiesz może zostać użyte przeciwko tobie. Załóżmy, że urząd twierdzi, że bony towarowe będące nagrodą w programie lojalnościowym nie są opodatkowane VAT, a zatem Zlecający nie może sobie odliczyć VAT naliczonego przez Organizatora. Czynność na pewno powtarzająca się, a kwota podatku, którą trzeba obronić wysoka. W tym przypadku ważna jest treść zawartej umowy, choć podejrzewam, że w większości te bony towarowe (nagrody) będą częścią usługi kompleksowej. Argumentacja w tym przypadku jest bardzo skomplikowana i złożona, bo urzędy powołują orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Baxi Group (C-53/09 i C-55/09), w którym ETS uznał, że bony towarowe nie są opodatkowane VAT, ale zastrzegł również, że bony te mogą być częścią usługi kompleksowej, co zmienia postać rzeczy. Tego jednak organy podatkowe już nie zauważają. Na szczęście polskie sądy już tak, np. wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach, sygn. III SA/Gl 976/12.

Jeśli zatem urząd kwestionuje dużą kwotę podatku to ułożenie spójnej argumentacji przemawiającej za prawidłowością waszego postępowania może skrócić drogę odwoławczą, czyli zaoszczędzić wam czasu i dodatkowego stresu.  

Ostatnio zastanawiałam się  nad ogromnymi możliwościami planowania podatkowego, tzw. polityki podatkowej. I doszłam do wniosku, że nawet przy kontroli skarbowej można zgrabnie zadbać o brak podatku. Tylko nie można zgłosić się do prawnika dopiero na etapie skargi kasacyjnej, ale najlepiej już podczas wizyty urzędnika w firmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz