czwartek, 28 lutego 2013

Zmiana umowy z USA niekorzystna dla optymalizacji

W związku z tym, że zaraz po Polsce najwięcej odbiorców mojego bloga mieszka w USA postanowiłam napisać coś specjalnie dla nich. Czyli o optymalizacji podatkowej w przypadkach transgranicznych, a jest o czym się wypowiadać, bo nasz Rząd w 2012 roku rozpoczął renegocjację umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej UPO) z wieloma krajami. 

Zdjęcie pochodzi z portalu fotobiologia.pl
Oczywiście na niekorzyść podatników. No bo w końcu gospodarkę napędzają wysokie podatki a nie zadowoleni przedsiębiorcy....... (komentarz pozostawiam wam)

Ostatnio zakończył się proces negocjacyjny podobnej umowy z USA. Podpisano nową UPO 13 lutego 2013 r. Jak można było się spodziewać nowa umowa ograniczy nam możliwość optymalizacji, pewnie do czasu, zanim eksperci podatkowi wraz z innymi prawnikami nie znajdą kolejnych sposobów.

Ale do rzeczy. Obecnie, żeby nie płacić podatku u źródła w Polsce od odsetek wypłacanych podmiotowi, który ma swoją siedzibę/miejsce zamieszkania w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania dochodów, zakłada się spółkę w Stanach Zjednoczonych Ameryki i za jej pośrednictwem podmiot, przykładowo z Gibraltaru, otrzymuje pieniądze.

Taki zabieg jest korzystny, ponieważ zgodnie z  obecną UPO podpisaną ze Stanami Zjednoczonymi w przypadku wypłaty odsetek nie pobiera się podatku u źródła. Przykładowo za cały rok podatkowy spółka polska powinna wypłacić pożyczkodawcy z Gibraltaru 50.000 PLN (każdą inną walutę transakcji trzeba przeliczać na złote polskie, dlatego dla uproszczenia podaję już zysk w PLN) tytułem odsetek od pożyczki. Gdyby nie powyższy zabieg w Polsce powinno zostać 20% podatku, czyli aż 10.000 PLN. Oszczędzamy 10.000 PLN. 

Z podobnego mechanizmu korzystają obecnie amerykańscy sportowcy, z tym że tym razem to oni muszą zakładać spółkę w innym państwie, żeby nie zapłacić podatku od przychodu w Polsce. Oba mechanizmy niestety nie przydadzą się po ratyfikowaniu nowej UPO przez oba państwa. Jeżeli nastąpi to w tym roku (2013) to już od 1 stycznia 2014 roku wejdą w życie.

Nowa umowa wprowadza korzystne zmiany dla odbiorców alimentów oraz emerytów planujących powrót do Polski. Alimenty nie będą opodatkowane w żadnym państwie, natomiast emerytury wyłącznie w państwie źródła (tym które wypłaca nam emeryturę). Oznacza to, że emeryt mieszkający w Polsce, który otrzymuje emeryturę z USA nie zapłaci już od tej emerytury podatku dochodowego w Polsce. Kwota emerytury zagranicznej będzie jednak brana pod uwagę przy określaniu stawki podatkowej z innych dochodów emeryta. Emeryci zatem powinni z niecierpliwością czekać na wejście w życie nowej umowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz