wtorek, 11 czerwca 2013

Relacja z pierwszej w Polsce edycji Festiwalu Podatkowego

W dniach 20 – 24 maja 2013 r. odbyła się pierwsza w Polsce edycja Festiwalu Podatkowego w Rezydencji Belweder – Klonowa przy ul. Flory 2 w Warszawie.

Pierwsza edycja wzbudzała wiele zainteresowania  wśród przedsiębiorców, jednakże na samym Festiwalu udało się nam wytworzyć  kameralną atmosferę, która sprzyjała wymianie doświadczeń między uczestnikami. Było naprawdę z pazurem! Myślę, że powstała atmosfera jest inspiracją do dalszych naszych starań w zakresie szerzenia polityki podatkowej wśród przedsiębiorców. Już pojawiło się kilka pomysłów wykorzystujących to, co się działo na Festiwalu, m.in. wymiana doświadczeń oraz luźne dyskusje na forum”– mówi Magdalena Balbuza współautorka Festiwalu Podatkowego.

Cel został przez nas osiągnięty. Pragnęłyśmy opowiadać o podatkach w sposób prosty i przyjemny dla przedsiębiorców (nie księgowych), a przy okazji pokazać nieco inne inicjatywy sprzyjające rozwojowi firm.” – wspomina Iwona Chłopek.

Festiwal Podatkowy poprowadziła Magdalena Balbuza. Jako pierwszego gościa nasz creative manager zaprosiła Pana Jacka Kozłowskiego z Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pan Jacek w sposób niezwykle prosty i ujmujący przedstawił jak działa polskie prawo podatkowe, jak czasami jest nieprzychylne w prowadzeniu własnej firmy. Pan Jacek pokazał nam jak ważne jest abyśmy My przedsiębiorcy razem walczyli o lepsze prawo podatkowe i jak możemy to zrobić. To był bardzo pouczający i inspirujący wykład.

Drugim prelegentem była Pani Iwona Chłopek prowadząca własną Kancelarię Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek, specjalistka i pasjonatka prawa podatkowego, a także współtwórczyni Festiwalu Podatkowego i programu Biznes Podatkowy z Pazurem. Pani Iwona w sposób bardzo prosty, wręcz innowacyjny, pokazała uczestnikom na przykładzie, jak ważna jest polityka podatkowa w życiu firmy, jak duże oszczędności podatkowe niesie ze sobą. Zwróciła przy tym szczególną uwagę, że to od nas, czyli właścicieli, zależy czy będziemy stosować politykę podatkową, to my ją ustalamy i prowadzimy ją przy każdej decyzji podjętej dla naszej firmy. Polityka podatkowa to uzupełnienie każdej analizy finansowej. Przemyślana strategia podatkowa może przynieść ogromne oszczędności, a nie przemyślana, lub jej brak spowoduje dobrowolne oddanie znacznych środków finansowych państwu.

Po tak mocnym rozpoczęciu podatkowym, kolejny prelegent Pani Dorota Wieczorek właścicielka Yerbaciarnii TERERE w Warszawie, opowiedziała o tajemniczej yerba-mate - alternatywie dla kawy. Niewątpliwą zaletą yerba-maty jest energia, którą daje do dalszych prac, np. w sferze podatkowej, a również podnosi przy tym sprawność fizyczną. Ciekawością w wystąpieniu Pani Doroty było to, iż obok Wojciecha Cejrowskiego Papież Fryderyk I również ją pije. 

Wystąpienie Pani Doroty było tak przekonujące i intrygujące, że na przerwie wszyscy uczestnicy zamiast na kawę udali się na degustację yerba-mate.

Po przerwie uczestników energetyzowała pani Joanna Bytomska-Zacny właścicielka Akademii Dobrej Prezencji, która na co dzień jest trenerem-coachem. Pani Joanna zrobiła uczestnikom krótką  sesję coachingową związaną z wyznaczaniem celów. Pokazała przy tym jak ważne jest stawianie celów, ale cel musi spełniać pięć zasad, musi być pozytywny, konkretny, podmiotowy, ekologiczny i motywujący.   Precyzyjnie skonstruowany cel pozwala szybko zbudować odpowiednią strategię jego osiągnięcia, oszczędzając przy tym czas i energię.  

Po Pani Joannie wystąpił Pan Paweł Bronikowski Prezes Zarządu Fundacji Anioły Filantropii. Jego fundacja pomaga zdobywać fundusze innym fundacjom bądź uczy ich sposobów związanych z poszukiwaniem środków finansowych. Pan Paweł podpowiedział uczestnikom Festiwalu, że jeśli chcieliby wspomóc finansowo jakąkolwiek fundację to najlepiej będzie jak podpiszą z nią umowę barterową. Jest to podatkowo najkorzystniejsza forma wsparcia zarówno dla przedsiębiorstwa jak i dla organizacji non-profit. Po wystąpieniu Pan Paweł dostał wiele pytań od publiczności, na które odpowiadał z ogromnym entuzjazmem oraz wyjaśniał wszystkie aspekty związane z działalnością fundacji.

Na koniec wystąpiła ponownie Pani Iwona Chłopek, ale tym razem opowiedziała o swoim nowatorskim programie Biznes Podatkowy z Pazurem, który ma promować i zachęcać przedsiębiorców do stosowania polityki podatkowej. Jego narzędziami są ekspertyzy indywidualne oraz warsztaty, które promowały dalsze dni festiwalu.

Wszystkie warsztaty w ramach Festiwalu oraz programu Biznes Podatkowy z Pazurem prowadziła Pani Iwona Chłopek, która opracowała racjonalizatorski sposób przekazywania wiedzy. Pani Iwona uczy firmy stosować politykę podatkową na przykładach liczbowych dostosowanych do konkretnej branży. „Chcę żeby moi studenci wyszli z warsztatu rozumiejąc jak dana (wybrana prze ze mnie) decyzja wpływa na ich finanse w postaci wyższego lub niższego podatku. Jak lepiej to pokazać jak nie na liczbach? Matematyka bowiem jest jedną z najbardziej obiektywnych nauk, a zatem przykładom liczbowym możemy zaufać”­ – twierdzi Pani Iwona.

„Z naszej strony chciałyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim partnerom Festiwalu Podatkowego, przede wszystkim za zaufanie jakim obdarzyli nasze przedsięwzięcie oraz za wsparcie jakie od nich otrzymałyśmy. Bez nich nie odbyłaby się pierwsza edycja Festiwalu Podatkowego. Podziękowania należą się również naszemu patronowi honorowemu Prezydentowi Miasta Otwock, który wsparł nas w naszych dążeniach i obdarzył nas zaufaniem. Spoglądając wstecz wiemy, jak ważne jest w codziennym życiu dobre słowo, poklepanie po ramieniu, entuzjazm innych osób przy naszych działaniach, jak takie niewielkie gesty dają nam siłę do działania. Za wszystko wszystkim i każdemu z osobna składamy jeszcze raz nasze podziękowania.”- Iwona Chłopek wraz z Magdaleną Balbuzą.


2 komentarze:

  1. Ciekawe spojrzenie na tę kwestię, dzięki za podzielenie się nim :) A propos, czy słyszałeś może coś na temat microsoft dynamics ax. Nie ukrywam, że w mojej firmie panuje lekki chaos i przydałoby coś, co pomogłoby mi zarządzać nią trochę lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  2. 59 year old Executive Secretary Kleon Kinzel, hailing from Manitou enjoys watching movies like Euphoria (Eyforiya) and Driving. Took a trip to Historic Centre of Mexico City and Xochimilco and drives a Maserati A6G/2000 Spyder. porada

    OdpowiedzUsuń