piątek, 13 września 2013

Ryczałt a amortyzacja. O co chodzi?

Wybierając ryczałtową formę opodatkowania podatkiem dochodowym godzimy się na to, że opodatkujemy przychód bez możliwości odliczenia od wpływów wszelkich kosztów, które ponieśliśmy w związku z wykonywaną działalnością. To po co mamy sobie zaprzątać głowę amortyzacją? 

autokult.pl
Niestety ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nakazuje przedsiębiorcy prowadzić ewidencję środków trwałych. Jednocześnie Minister Finansów otrzymał uprawnienie do wskazania sposobu prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. A w rozporządzeniu czytamy, że oprócz wartości początkowej i innych punktów ewidencja środków trwałych musi zawierać stawkę amortyzacyjną.

Księgowe wiedzą to doskonale, ale powtórzę dla przedsiębiorców, którzy sami prowadzą sobie księgi, że najlepiej w takim układzie przyjąć 0 stawkę amortyzacyjną. Dlaczego?
Ponieważ będąc na ryczałcie odpisy amortyzacyjne nie stanowią u was kosztów podatkowych, więc nie zmniejszą waszego przychodu.  Nieekonomicznym jest zatem ustalanie wyższej stawki amortyzacji. 

Ustawy podatkowe określają tylko maksymalną stawkę amortyzacji. Minimalna stawka amortyzacyjna może wynosić nawet zero. Rozliczając swój przychód w formie ryczałtowej pamiętajcie o tej możliwości jaką dał nam ustawodawca.

Po co takie zabiegi? Po to, że jeżeli w przyszłości zmienicie formę opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne lub podatek liniowy to wtedy ustalicie od nowego roku nowe stawki amortyzacyjne i w całości odpisy amortyzacyjne zmniejszą wasz przyszły dochód.

Gdybyście zastosowali stawki amortyzacyjne wyższe niż 0 w czasie opodatkowania ryczałtem, późniejsza zmiana formy opodatkowania spowodowałaby utratę odpisów obliczonych w czasie opodatkowania ryczałtem. Jeżeli do końca okresu amortyzacji pozostaniemy opodatkowani ryczałtem wysokość obranej stawki amortyzacyjnej nie będzie miała wpływu na koszty podatkowe i wysokość podatku. Więc nic nie stracimy. Ale gdy przejdziecie na zasady ogólne (skalę podatkową) lub podatek liniowy takie koszty bardzo by się przydały do pomniejszenia przychodu/dochodu.

Zbliża się jesień dużymi krokami a z nią koniec roku i możliwość zmiany formy opodatkowania lub wysokości stawek amortyzacyjnych. Warto zatem rozważyć i stawki amortyzacyjne.

Numizmatyczny.pl
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca enumeratywnie wymienia przypadki, w których możliwe jest podwyższenie stawek amortyzacyjnych ponad wskazane stawki podstawowe (art. 22i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), pozostawiając podatnikowi całkowitą swobodę w zakresie obniżenia stawek amortyzacyjnych.

Nie musicie się zatem obawiać, że organ wam zakwestionuje zerową stawkę amortyzacyjną. Decyzja o zastosowaniu obniżonych stawek amortyzacyjnych nie jest uzależniona od spełnienia jakichkolwiek warunków. Oczywiście zmian można dokonywać tylko z początkiem nowego roku podatkowego.


4 komentarze:

  1. Witam, bardzo proszę o informację dokładniejszą jak rozpisać amortyzację samochodu ciężarowego, który był przyjęty jako środek trwały 01.01.2015 ale przy ryczałcie (na jaki okres powinna być rozpisana stawka 0%?). Od 01.01.2016 chcę przejść na zasady ogólne i chciałabym rozliczać amortyzacje w taki sposób jak opisany powyżej, aby mieć możliwość nie tracić odpisów za cały rok 2015.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. W przypadku rozliczania w formie ryczałtu i przyjęciu do środków trwałych samochodu osobowego oraz ciężarowego przyjęto stawkę amortyzacji 0%. Dobrze rozumiem, że w przypadku przejścia od nowego roku na zasady ogólne możliwe będzie wpisanie obu samochodów do ewidencji środków trwałych i rozpoczęcie amortyzacji liniowej? Czy można w takiej sytuacji zastosować do obu aut indywidualną stawkę amortyzacji 40% na 30 m-cy?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja prowadzę swoją działalność gospodarczą i w grę wchodzi tylko rozliczanie w formie ryczałtu. Bardzo fajnie że wszystko wyjaśniłeś dziękuję że dzielisz się swoją wiedzą, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Osobiście nie jestem jakąś biegłą z zakresu ekonomii i staram się to wszystko nadrobić. Tym bardziej, że teraz jeszcze czytałam na blogu https://www.cashbill.pl/blog/platnosci-online/roznice-miedzy-mala-instytucja-platnicza-a-krajowa-instytucja-platnicza/ i w sumie już wiem jakie są różnice pomiędzy dwiema instytucjami.

    OdpowiedzUsuń