czwartek, 29 sierpnia 2013

Żądaj zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych! 75% zgodne z Konstytucją RP, ale..!

lexplay.pl
Czy was też to spotkało? Czy urząd skarbowy kazał wam zapłacić 75% podatku dochodowego od osób fizycznych? A może w tej chwili urząd zarzuca wam, że nie ujawniliście przychodów do opodatkowania!

Spotkanie z urzędnikami podatkowcami generalnie nie należy do przyjemnych. Z mojego doświadczenia wynika, że postępowania w sprawie nieujawnionych źródeł wszczynane są, gdy nabywamy lub zbywamy majątek o wielkiej wartości. Ale urząd nie puka od razu. Nie, nie. Czeka 3, 4 a nawet 5 lat i tuż przed końcem przedawnienia żąda udowodnienia:
- po pierwsze legalności środków pozwalających na tak duży wydatek,
- a po drugie, że zostały one opodatkowane.

Jeśli źródła przychodów pochodzą z przestępstw to nie zapłacimy podatku, ale pewnie znajdziemy się w więzieniu. A jak środki są legalne tylko nie opodatkowane to urząd zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zafunduje nam podatek w wysokości 75% przychodów, bez możliwości odliczenia kosztów. 

rmf24.pl
18 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niestety (sygn. SK 18/09), że tak wysoka stawka podatku, pomimo, iż w większości przypadków pozbawia podatników majątku, jest zgodna z przepisami Konstytucji. Trybunał uznał, że sankcyjna 75% stawka umożliwia państwu odzyskanie należnego podatku i odsetek za zwłokę. ????????? Myślę, że odsetki byłyby ciut niższe. Ale z Trybunałem nie można się kłócić. 

To wielka porażka podatników, ale .......... coś jednak Trybunał nam dał. 

Otóż orzekł, że przepisy dotyczące określania i ustalania dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach są lakoniczne, nieprecyzyjne i niejednoznaczne, a tym samym naruszają przepisy art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 Konstytucji. I tak art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r. nie mógł być stosowany.

Co ważniejsze dla obecnych spraw (Trybunał także oceniał procedurę postępowania podatkowego) według TK również art. 68 § 4 Ordynacji podatkowej jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 Konstytucji. Przepis ten traci moc obowiązującą z upływem osiemnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw (czyli od 27.08.2013). Przepisy o przedawnieniu zobowiązań powinny być precyzyjne. Podatnik nie może trwać w niepewności przez całe swoje życie.

Szkoda tylko, że nasi sędziowie nie wzięli przykładu z Francuskiego Trybunału Konstytucyjnego i nie zabronili 75% podatku także w Polsce. Co prawda w trochę innym kontekście orzekano we Francji, ale ja bym kazała obniżyć sankcyjną stawkę podatku dochodowego chociażby do 55%, najlepiej do 32% i tak płacimy odsetki.

bankier.pl

Tyle teorii. A teraz jaki wpływ na was ma to orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli nie udało wam się udowodnić, że wasze dochody z lat do końca 2006 r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym  od osób fizycznych i zapłaciliście 75% podatek możecie teraz go w całości odzyskać. 

Ale trzeba się spieszyć. Przedawnione sprawy, czyli te, które obejmuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego można wznowić tylko do dnia 27 września 2013 r.

Jeżeli dostaliście z urzędu skarbowego decyzję podatkową nakazującą wam zapłatę podatku dochodowego w wysokości 75% za przychód osiągnięty w roku 2006 i wcześniej to tylko do 27 września macie prawo złożyć wniosek o wznowienie postępowania o odzyskanie swoich pieniędzy. A na pewno nie były to małe sumy.

Lepiej mają osoby, wobec których postępowanie podatkowe jeszcze się toczy za lata późniejsze tj. od 2007 r. W związku z tym, że przepis stanowiący o przedawnieniu zobowiązania z nieujawnionych do opodatkowania źródeł jest nieprecyzyjny i pozostawia podatnika jedynie w gestii urzędników, jest niezgodny z Konstytucją. Jak wskazał TK zasadą jest orzekanie na korzyść podatnika (in dubio pro tributario), a praktyka pokazuje, że nie tylko organy podatkowe, ale i sądy administracyjne do nieujawnionych źródeł zasady tej nie stosowały. Przy obecnych sprawach możemy zatem powoływać się na niekonstytucyjność przepisów i zasadę rozstrzygania na korzyść podatnika w przypadku niejasnych przepisów.

Składajmy wnioski o wznowienie postępowań i odzyskajmy nasze pieniądze od fiskusa. 75% podatku PIT można odzyskać.


bankier.pl

84 komentarze:

  1. może ma ktoś taki wniosek o wznowienie postępowania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie mam wzoru takiego wniosku. Na pewno trzeba powołać przepisy Działu III Rozdział 9 Ordynacji podatkowej i przepisy o wznowieniu postępowania.

      Usuń
  2. Pani Iwono złożyłem wniosek w terminie
    a kilka dni temu dostałem pozew do sądu w celu grzywny karno skarbowej , podstawą jest paragraf 20 p 3 .
    Co mam zrobić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Potrzebuję więcej informacji. O jakie przestępstwo lub wykroczenie skarbowe jest Pan/Pani oskarżany oraz o jaką ustawę chodzi. Art. 20 par. 3 kodeksu karnego skarbowego stanowi o nadzwyczajnym złagodzeniu kary lub odstąpieniu od kary grzywny. Czy sprawa ta ma związek z tym 75% podatkiem dochodowym?

      Usuń
  3. w 2011 zapłaciłem 75% podatku za 2006r a teraz dostałem pozew do sądu . powołują się na art.20 ust 3 ustawy o podatku dochodowym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto zwrócić się do miejscowego doradcy podatkowego, aby poprowadził sprawę. Wysokość kary zależy od wysokości podatku narażonego na uszczuplenie, czyli od tego 75% podatku, który został ustalony w decyzji organu podatkowego.

      Musi Pan wykazać, że podatek był nałożony na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Sąd może zawiesić postępowanie do czasu zakończenia tego wznowionego postępowania lub sam zakończyć sprawę nie wymierzając kary grzywny. Ekspert powie Panu dokładnie co po kolei należy zrobić.

      W urzędzie jest tak, że inny wydział przyjmuje wnioski o wznowienia postępowania a inny wymierza kary karno-skarbowe. Bywa, że pierwszy dział nie zdąży przekazać informacji drugiemu. Nie zawsze też chcą wstrzymywać postępowania o wymierzenie kary grzywny, żeby sprawa się nie przedawniła.

      Usuń
  4. Sprawa została zawieszona , czekamy do grudnia zobaczymy co dalej ?
    Anonimowy
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Postępowanie przez izbę skarbowa zostało wznowione . jaki czas maja na wydanie decyzji?
    Pozdrawiam
    anonimowy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Generalnie mają tylko miesiąc, ale mogą przedłużać. Standardowy tekst, że zbierają materiał dowodowy, lub sprawa wymaga wyjaśnienia. Muszą podać przyczynę przedłużania postępowania. Bardzo rzadko jest wydawana decyzja w ciągu miesiąca.

      Usuń
  6. Mam WIELKĄ PROŚBĘ jeśli ktoś otrzyma decyzję pozytywną niech się pochwali na forum... Chyba, że nasza Pani Iwona coś już wie...??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem za. Proszę pisać o pozytywnych decyzjach.

      Moja znajoma poprowadziła klienta przez ten cały proces i otrzymał zwrot. Na razie znam jeden taki przypadek. Piszcie proszę o swoich.

      Usuń
  7. Minoł miesiąc od wznowienia przez naczelnika izby skarbowej i CISZA ????
    ANONIMOWY

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, muszą się zastanowić :) Urząd powinien powiadomić o niezałatwieniu sprawy w terminie i wyznaczyć nowy termin. Może jeszcze nie doręczono takiego pisma. Lada moment powinno dojść.

      Gdyby dwa miesiące lub dłużej nie było żadnego pisma to można złożyć skargę na bezczynność urzędu. Wstrzymałabym się jeszcze z taką skargą, gdyż to raczej rozzłości naczelnika urzędu skarbowego i może później specjalnie przedłużać. Niestety tak długo działają nasi urzędnicy. Nie jet to odosobniony przypadek.

      Usuń
  8. u mnie 26.11.2013 minął miesiąc i również cisz - no cóż czekamy cierpliwie.......

    OdpowiedzUsuń
  9. 26.12.2013 mija miesiąc i nadal cisza...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz zadzwonić do urzędu i spytać dlaczego jeszcze nie wysłali żadnego pisma. Zawsze masz prawo do informacji i wglądu do akt w swojej sprawie.

      Usuń
  10. u mnie przedłużyli do 31 stycznia
    anonimowy
    wesołych świąt

    OdpowiedzUsuń
  11. Mojemu klientowi, w podatku od spadków i darowizn (podobna sytuacja z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego) urząd skarbowy wydał decyzje dopiero po 5 miesiącach. W podatku PIT są to znacznie wyższe kwoty, więc podejrzewam, że urzędnicy konsultują każdy zwrot z Izbą Skarbową.

    Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zawsze możecie podejść do urzędu lub zadzwonić i zapytać dlaczego tak długo. Powinni udzielić informacji. Jeśli mają wątpliwości co do zwrotu będziecie mogli od razu zareagować i wytłumaczyć urzędnikom, że wam się ten zwrot należy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dostałem pismo "...Dyrektor Izby Skarbowej ... postanawia zawiesić postępowanie wznowione... do czasu udzielenia przez TK odpowiedzi na wątpliwości co do treści pkt I.2 w związku z pkt I.3 i pkt II wyroku TK z 18.07.2013 r. sygn. akt SK 18/09

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kombinują tak by nie zwrócić zabranych nieuczciwie pieniędzy. Punkt I.3 wyroku TK dotyczy mocy obowiązywania przepisu 68 Ordynacji podatkowej stanowiącego o przedawnieniu zobowiązania z tytułu nieujawnionych źródeł. Skoro Tobie taki podatek wymierzono to nie było przedawnienia.

      Poza tym, jak wynika z uzasadnienia wyroku niekonstytucyjna jest cała konstrukcja opodatkowania nieujawnionych źródeł, a raczej jej brak. Trzy lakoniczne przepisy stanowiące o ogromnej odpowiedzialności podatnika są doprecyzowywane przez orzecznictwo. To jest niedopuszczalne w państwie prawa.

      Organ podatkowy jest zobowiązany wyjaśnić wszystko podatnikowi. Proponuje zatem wysłać pismo z prośbą o wyjaśnienie jaki konkretnie wpływ ma ta odpowiedź TK i czy pytanie zostało zadane w TK konkretnie w Pańskiej sprawie!

      Postępowanie zawiesza się w ściśle określonych warunkach, wskazanych w art. 201 ordynacji podatkowej. Jeśli pytanie w TK nie jest w Pańskiej sprawie to moim zdaniem nie było podstaw do zawieszenia postępowania. Na jaki artykuł ordynacji się powołują?

      Jeśli jeszcze nie minął termin na złożenie zażalenia, to to zrób!

      Usuń
  13. Czas na odwołanie minął. Pismo dostałem 24.12.2013 więc nie miałam nawet kiedy się zorientować w sprawie.
    Jeśli chodzi o artykuł na jaki się powołują to jest: art. 201 $1 pkt2.
    Napisali jeszcze, że Marszałek Sejmu pismem nr BAS-WPTK-2754/13; BAS-WPTK895/09 z dnia 09.12.2013 wystąpił do TK z wnioskiem o wyjaśnienie wątpliwości co do treści pkt I.2 w związku z pkt I.3 i pk II wyroku TK z 18.07.2013 sygn. akt SK 18/09.
    Powodem wystąpienia Marszałka Sejmu były rozbieżności w orzecznictwie sądowo-administracyjnym odnośnie do skutków prawnych orzeczenia TK z 18.07.2013 sygn. akt SK 18/09.
    W związku z tym, że rozstrzygnięcie sprawy uzależnione jest od wyjaśnienia powyższych wątpliwości , czyli stanowi to zagadnienie wstępne, Dyrektor Izby Skarbowej postanawia zawiesić postępowanie wznowione.

    OdpowiedzUsuń
  14. Interpretacja wyroku TK to nie jest zagadnienie wstępne. Różna interpretacja sądów administracyjnych i zapytanie Marszałka Sejmu w żaden sposób nie wpływa na możliwość rozstrzygnięcia w Pańskiej sprawie! Wiele razy NSA rozstrzygał już, że zapytanie o konstytucyjność przepisów w innej sprawie nie stanowi przesłanki do zawieszenia postępowania podatkowego, tym bardziej nie można uznać za takie rozbieżne orzecznictwo.

    Nie ma w Polsce wiążącej interpretacji. Organ jest sam władny do dokonywania interpretacji przepisów i stosowania wyroków TK.

    Urząd skarbowy bezprawnie zawiesił postępowanie. Boją się zwracać 75% podatek. Dziura w budżecie, bronią każdej złotówki. Gdyby ostatecznie Panu nie zwrócili pieniędzy proszę skarżyć decyzję, aż do sądu (pomogę w ramach usług Kancelarii). Naruszono procedurę, która miała wpływ na wynik sprawy.

    Gdyby wiedzieli, że wniosek jest zły nie zawieszali by postępowania tylko wydali decyzję odmawiającą zwrotu. Wiedzą, że zwrot się należy to jeszcze przedłużą.

    Gdzie to państwo prawa? Jak obywatel ma ufać urzędnikom i politykom? Pozostawiam bez odpowiedzi.

    Pozdrawiam i życzę wiele cierpliwości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak podnosimy w zażaleniu na postanowienie, cóż, miejmy nadzieję że sprawa ruszy do przodu.

      Usuń
    2. Obawiam się, że nakaz zawieszania poszedł z góry i zaskarżenie zawieszenia postępowania zakończy się w sądzie :(

      Niestety szybko pieniędzy podatnicy nie odzyskają.

      Usuń
  15. W izbie skarbowej w Bydgoszczy tez mi zawiesili
    Czuje się jak by mnie okradli po raz drugi
    ANONIMOWY

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pismo poszło pewnie od samego Ministra Finansów do wszystkich izb skarbowych a te nakazały urzędom zawieszać postępowania. Gdzie szybszy urząd skarbowy to podatnicy już otrzymali zwrot.

      Usuń
  16. noto mamy ciekawy artykuł
    http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/769343,minister_nie_zwraca_karnego_podatku_bo_czeka_na_interpretacje_trybunalu.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fiskus walczy o każdą złotówkę. Najdziwniejsze jest to, że NSA nie rozstrzygał jeszcze odnośnie do wznowionych postępowań (tylko tych starych, ciągnących się od 2006 r.), a jednak Minister Finansów znalazł pretekst do chociażby wstrzymania wypłaty podatku wraz z odsetkami.

      Mam nadzieję, że TK szybko się ustosunkuje do zapytania Marszałka Sejmu i nie będzie brał pod uwagę walki MF o zatrzymanie niesłusznie pobranych pieniędzy od podatników.

      Usuń
  17. http://otk.trybunal.gov.pl/orzeczenia/ezd/sprawa_lista_plikow.asp?syg=SK%2018/09

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za zamieszczenie linku do zapytania Marszałka Sejmu. Minister Finansów na razie górą. Swoją drogą gdyby to orzeczenie TK nie działało to bez sensu byłoby występować o niekonstytucyjność tych przepisów.

      Usuń
  18. Dziś NSA hurtem uchylało

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. NSA uchylało, ale co? niekorzystne wyroki dla podatnika czy dla urzędu? Mam nadzieję na dobre wieści dla podatników. :)

      Usuń
  19. niekorzystne wyroki dla podatników
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/find?p=1

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podana strona pokazuje wyroki różnych spraw, nie tylko podatkowych. Jeśli sądy nie zawieszają postępowań w sprawie nieujawnionych źródeł przed wyjaśnieniem Trybunału Konstytucyjnego ( i do tego orzekają na niekorzyść podatników) a organy podatkowe tak, to nie wiem co powiedzieć. Nie da się tego racjonalnie wytłumaczyć.

      Usuń
  20. Ile jeszcze może trwać odpowiedź TK na pismo marszałka??

    OdpowiedzUsuń
  21. A może TK nie odpowie i co wtedy ?

    OdpowiedzUsuń
  22. CZycoś w końcu się ruszyło?? Ktoś coś słyszał albo sam już coś dostał??

    OdpowiedzUsuń
  23. Trybunał jeszcze nic nie odpowiedział. Raczej nie ma opcji, żeby nie odpowiedział, ale czas leci. Może i za pół roku odpowiedzieć, albo i później.

    OdpowiedzUsuń
  24. jest postanowienie trybhttp://otk.trybunal.gov.pl/OTK/ezd/sprawa_lista_plikow.asp?syg=SK 18/09unału!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://otk.trybunal.gov.pl/OTK/otk_odp. ... SK%2018/09
      pod tym linkiem

      Usuń
  25. Mam pytanie co z decyzjami po 2007 roku i co z toczącymi się postemplowaniami czy urzędy maja prawo wydawać decyzje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Decyzje po 2007 roku są ważne, gdyż niekonstytucyjny przepis zmienił swoją treść. Urzędy mogą dalej wydawać decyzje w takich sprawach. Proszę się nie przejmować, wziąć głęboki oddech i skarzych wszystkie decyzje.

      Z tego co kolezy mi donoszą wszystkie sprawy z nieujawnionych źródeł organy podatkowe przegrywają w sądach. Mi w dwóch sprawach sama izba skarbowa umorzyła takie postępowania.

      Usuń
  26. Czy komuś wznowili zawieszone postępowanie po wyjaśnieniu TK z dnia 2 kwietnia ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Urzędy czekaja teraz na pismo od swoich izb skarbowych, a izby od Ministra Finansów. Za miesiąc powinni zacząć wznawiać.

      Usuń
  27. Ja jeszcze nic nie dostałem, a jak znaleźć tą odpowiedź ?

    OdpowiedzUsuń
  28. Dzięki za dokładny adres. Czy nasz Pani Iwona odniesie się w jakiś sposób do odpowiedzi TK? :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Witam, już odpowiadam. Trybunał Konstytucyjny odmówił odpowiedzi na watpliwości Marszałka Sejmu czyli, że wątpliwości nie ma. Na samym końcu odpowiedzi Trybunał wskazuje, że w przypadku negatywnych konsekwencji dla budzetu państwa "wznowionych posstępowań" Minister Finansów może wprowadzić szczególne zasady zwrotu podatków wymierzonych na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Czyli Trybunał nie wprost, ale dorozumianie wskazuje, że na podstawie wyroku 18/09 można było wznowić postępowania zakończone decyzją wymiarową z 75% stawką podatku dochodowego. Urzędy powinny teraz wszystkie zawieszone postępowania wznowić i przyznawać zwroty.

    OdpowiedzUsuń
  30. A ile Izby Skarbowe mają czasu od wydania decyzji TK na wznowienie postępowań które zawiesiły?

    OdpowiedzUsuń
  31. Nie ma ustawowego terminu, tzn. jest "bezzwłocznie", ale w praktyce to bezzwłocznie czasem się przedłuża. Jak nie będa wznawiać można napisać skargę na bezczynność organu do organu nadrzędnego a potem i do sądu administracyjnego.

    OdpowiedzUsuń
  32. Podobno w woj. mazurskim są już wznawiane?

    OdpowiedzUsuń
  33. Wznowili, uchylili i umorzyli .Dzięki pani Iwono za pani artykuły

    OdpowiedzUsuń
  34. uchylili poprzednie decyzje i umorzyli postepowanie
    na zwrot trzeba zaczekać aż się uprawomocni mam nadzieję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ok, myślałam, że uchylili postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty. Jeśli nie zaskarzysz termin zwrotu to 30 dni od dnia wydania decyzji uchylającej poprzednią decyzję. Gratuluję :)

      Usuń
  35. Pani Iwono, czy to oznacza, że US będzie zwracał całą kwotę zobowiązania które się zapłaciło + odsetki. Czy mogą zwrócić tylko część tej kwoty którą wpłaciliśmy, a resztę uznać za zasadną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, muszą zwrócić całość + odsetki. Nie mogą obecnie zwrócić mniej.

      Musieliby przeprowadzić ponownie postępowanie podatkowe, żeby nie zwracac całości, ale w tym konkretnym przypadku przepisy im na to nie pozwalają. Muszą zwrócić cłość zasądzonej wcześniej kwoty.

      Usuń
  36. Właśnie wypłacili z odsetkami 192 tysiące
    jes! jes! jes!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ile zapłaciłeś?

      Usuń
    2. Z jakiego województwa?

      Usuń
    3. z Kujawsko pomorskiego
      zapłaciłem w listopadzie 2011 142 tys

      Usuń
    4. Gratuluję! Na reszcie dobre wiadomości.

      Usuń
  37. Ile mają czasu na wydanie decyzji od wznowienia postępowania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie powwinni zmiescic się w ciągu miesiąca. Ale mogą wydłużać postępowanie od trzech miesięcy az do przedawnienia. Ale takiego scenariusza nei przewidujemy. Jesli nie zwrócą pieniędzy do końca lipca br pisałabym skargę na bezczynność organu.

      Usuń
  38. Czy ktoś tu jeszcze zagląda??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. WItam, ja zagladam. Chciałabym częściej wam odpowiadać, ale czasu mało :) Pozdrawiam wszystkich czytelników bloga.

      Usuń
  39. Witam!
    Złożyłem skargę do WSA na zawieszone postępowanie przez Izbę skarbową - w między czasie otrzymałem decyzję umarzającą i uchylającą z Izby Skarbowej:-) - WSA dostał do wiadomości! Co teraz z moją skargą??? Decyzja wydana 15.05.2014, a na moim rachunku nadal widnieje zajęcie/egzekucja. Zwrotu podatku jeszcze nie ma! pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sąd prawdopodobnie umorzy postępowanie. Urząd powinien cofnąć czynności egzekucyjne

      Usuń
  40. Dostałem decyzję o uchyleniu poprzednich decyzji wydanych przez US i o umorzeniu postępowania. Natomiast nic nie napisali o zwrocie pieniędzy ani o odsetkach - czy mam się odwoływać??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli wpłacono wcześniej podatek to należy się odwołać. Wysokość nadpłaty określa organ podatkowy zgodnie z art. 74a Ordynacji podatkowej

      Usuń
  41. Trybunał rozpozna pytanie prawne P 49/13 w dniu 8 lipca 2014:
    http://trybunal.gov.pl/sprawy-w-trybunale/katalog/s/p-...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za zamieszczenie tej informacji. są to bardzo dobre wiadomości dla osób, którym urząd skarbowy wytoczył sprawę o niujawnione źródła przychodów po 1 stycznia 2007. Skorzystają osoby, które musiały zapłacić podatek oraz osoby wobec których obecnie toczą się postępowania.

      Nie spodziewam się, żeby TK mógł uznać ten przepis za zgodny z Konstytucją.

      Usuń
  42. Szkoda że taka cisza na tym forum. Ciekawe czy TK zawiesi wyrok ciekawa jestem co tym myślicie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, o jakie zawieszenie chodzi?

      Usuń
    2. Dzień Dobry. Nie jasno się wyraziłam. Chodzi o odroczenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego za lata 2007 i wyżej. To że orzeknie o tym że są przepisy nie konstytucyjne w aktualnym brzmieniu to raczej pewne, ale Trybunał może odroczyć wyrok i nie będzie zwrotów i postępowania będą prowadzone nadal. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/802963,fiskus-znow-bedzie-mogl-siegnac-po-ukryte-dochody.html

      Usuń
    4. Odnośnie do odroczenie wyroku TK, tak może to zrobić, tzn. może orzec o niekonstucyjności całej instytucji i nakazać zmiany, jednocześnie ustalając inny termin utraty obowiązywania niekonstytucyjnych przepisów. Oznaczałoby to, że urzędy skarbowe mogłyby dalej prowadzić te postępowania. Być może ze względów budżetowych tak zrobi, ale miejmy nadzieję, że nie.

      Usuń
    5. Odnośnie do projektu, do którego odsyła powyższy link, mam do niego sporo uwag, warty długiego komentarza. To jest dopiero pierwszy rzut. Być może zrezygnują z wielu rozwiązań, tak samo jak zrezygnowano z opodatkowania garaży stawką jak za budynki pozostałe.

      Usuń
  43. Mi zwrócili kwotę podstawową, a jak zadzwoniłem do US co z odsetkami powiedzieli mi że czekają na decyzję NSA czy mają zwracać czy nie. Czy faktycznie jest tak że ma zapaść jeszcze jakaś decyzja w sprawie odsetek??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. NSA ma się wypowiedzieć w konkretnej sprawie. Orzeczenie NSA nie powinno dotyczyć Pańskiej sprawy. Urzędy boją się zwracać pieniądze w pełni przysługujące pokrzywdzonym, gdyż jest to duże obciążenie dla budżetu. Będą czekać na decyzję Ministra Finansów, a ten czeka na decyzję NSA. Każdy urzędnik boi się wziąć odpowiedzialność na siebie i czekają. Taka polska rzeczywistość.

      Obecnie można się tylko odwoływać od decyzji, która nie określa wysokości odsetek. Jeśli w ogóle ich nie przyznają pomimo jednego orzeczenia NSA będzie można się odwoływać, choć nie sądzę, żeby NSA orzekł, że odsetki nie przysługują.

      Usuń
  44. od decyzji umarzającej minął już ponad miesiąc - nie otrzymałem zwrotu pieniędzy ani nie zdjęto egzekucji z mojego konta bankowego - 2 tygodnie temu został złożony wniosek do urzędu skarbowego (o zwrot i zdjęcie egzekucji).....i cisza....jaki ma czas urząd???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dostałem zwrot, tylko jakoś chyba za mało - być może,że resztę przelali na poczet drugiego zajęcia,które miałem - mogli tak zrobić???? Wystąpiłem do pracodawcy o wyliczenie ile od 2009 roku ściągnęli mi z wynagrodzenia z tego właśnie tytułu. Egzekucja nadal wisi na rachunku bankowym:-(

      Usuń