wtorek, 2 września 2014

Można zaliczyć studia w koszty firmy


Pierwszy dzień szkoły za nami. Dzieci już siedzą w ławkach i zdobywają wiedzę. Człowiek jednak uczy się całe życie, zwłaszcza przedsiębiorca. Czy można zatem do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć wydatki na studia podjęte przez przedsiębiorcę i koszty związane z dojazdem na uczelnię.

Odpowiedź na powyższe powinna być twierdząca. Co więcej do kosztów przedsiębiorca może także zaliczyć koszt noclegu, jeżeli uczelnia znajduje się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania. Po pierwsze studia wyższe czy podyplomowe nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Daje to podstawę do dalszego rozważania, czy koszt taki może być kosztem podatkowym.

Jak wielokrotnie wskazywały organy podatkowe, żeby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien spełniać łącznie (tzn. jednocześnie) następujące warunki:

  1. pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  2. nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3. być właściwie udokumentowany.

Najważniejsze jest zatem ustalenie, czy studia mają jakikolwiek związek z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. Należy sobie zadać dwa pytania:
  •   czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  •  czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.


Jeżeli można znaleźć jakikolwiek uzasadnienie, iż wiedza zdobyta na studiach będzie nam pomocna przy wykonywaniu czynności w prowadzonej działalności, studia takie możemy śmiało zaliczyć do kosztów podatkowych.

Należy także pamiętać o właściwej dokumentacji. Podstawą są faktury VAT, które należy gromadzić.


Takie samo stanowisko zajmują organy podatkowe. Przykładowo można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej z 3 stycznia 2013 r., nr ITPB1/415-1139/12/AK, który wskazał, że 

„za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie oraz koszty z tym kształceniem związane, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej. (…) stwierdzić należy, iż wydatki poniesione w związku z dokształcaniem (opłaty za noclegi), choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu. Wobec tego wydatki na ten cel faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.”

11 komentarzy:

  1. Pełna zgoda z taką interpretacją, zwiększanie umiejętności poprzez dokształcanie może wpłynąć na wzrost przychodu przedsiębiorstwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. W zasadzie jest to logiczne, ale mam obawy co do podejścia urzędników. Bo to co jest przydatne w działalności a co nie jest, może zależeć od interpretującego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałem kiedyś o wliczaniu w koszty kursu językowego oraz książek, ale o studiach nie wiedziałem.. Dziękuję za przydatne info! Zapraszam do siebie, tam też ostatnio umówiłem temat kosztów firmowych.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zgadza się, studia można wliczyć w koszty firmy. To rzadko stosowana praktyka, ale warto o tym pomyśleć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zupełnie o tym nie wiedziałem. Na początku w finansowaniu moich studiów pomagały mi szybkie chwilowki, co było wygodnym rozwiązaniem przy braku zdolności kredytowej. Obecnie już radzę sobie, otworzyłem działalnośc, ale studiuję wciąż i warto byłoby pomyśleć o uznaniu studiów w kosztach.

    OdpowiedzUsuń
  6. W takim razie tylko się szkolić, rzeczywiście taka możliwość odliczenia kosztów może być motywująca.

    OdpowiedzUsuń
  7. W każdym wieku warto się szkolić, często jest tak że najpierw rozpoczyna się działalność i dopiero zaczyna się myśleć o zdobywaniu wykształcenia, do rozwijania firmy w końcu papierek nie jest potrzebny.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatny tekst! Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą nie wie o takiej możliwości. Studenci często też mają problem z płynnością finansową. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi łatwa pożyczka, którą można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli jest taka możliwość to warto z niej korzystać. Studia zaoczne to naprawdę spory wydatek obecnie. Jeśli jaką część z tego można odzyskać i to zgodnie z prawem to oczywiście próbować trzeba.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajne informacje. Ogólnie cały Twój blog jest bardzo interesujący i dostarcza mnóstwo ciekawej wiedzy, więc mam nadzieje, że niedługo dodasz coś nowego.

    OdpowiedzUsuń