czwartek, 13 września 2012

Ulga meldunkowa a termin złożenia oświadczenia

Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy willę lub inną nieruchomość jak Kasia Cichopek w celu zaspokojenia naszych potrzeb mieszkaniowych. Niestety zlecenia i nasza popularność w branży trochę spadła, więc jesteśmy zmuszeni sprzedać tę nieruchomość. 

Jak po 5 - ciu latach od dnia zakupu (podpisania aktu notarialnego) nam się taka sytuacja zdarzyła to pół biedy. Nie zapłacimy podatku dochodowego. A co jeśli sprzedajemy ją wcześniej?

W takim przypadku fiskus upomni się o podatek od przychodu. Zbywając nieruchomość wszak się bogacimy. Takie samo wytłumaczenie jest gdy tę nieruchomość kupujemy. Musimy wtedy zapłacić podatek od wzbogacenia tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych, no chyba że kupujemy od dewelopera, który naliczył nam już VAT. Zabawne prawda?

Nie chcę się tu jednak zajmować podatkami pobieranymi przez urząd skarbowy za zakup nieruchomości. Zaniepokoił mnie fakt, iż zarówno prasa, w tym specjalistyczne ogólnopolskie gazety, jak i biura rachunkowe wprowadzają zwykłych obywateli w błąd, który może mieć kolosalne skutki finansowe dla osób fizycznych sprzedających swoje nieruchomości.

Chodzi mi o tzw. ulgę meldunkową, stosowaną w przypadku, gdy sprzedawaną nieruchomość nabyliśmy w latach 2007 - 2008, a sprzedajemy ją przed upływem 5 lat od dnia nabycia (liczenie tych 5 lat to też odrębna kwestia). Ulga ta pozwala na niepłacenie podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości. Początkowo, żeby skorzystać z ulgi meldunkowej oprócz bycia zameldowanym w sprzedawanej nieruchomości przez okres 12 miesięcy trzeba było w ciągu 14 dni od dnia zbycia domu/mieszkania/willi złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do skorzystania z ulgi, czyli złożyć oświadczenie, że ja oto sprzedawca nieruchomości byłem zameldowany w tej nieruchomości przez okres 12 miesięcy.

Takie twierdzenie o 14-dniowym okresie od dnia zbycia (podpisania aktu notarialnego) na złożenie przedmiotowego oświadczenia jest błędne. Autorzy tych wypowiedzi zapominają (lub nie znają) o  przepisach przejściowych wprowadzających obecnie obowiązującą ulgę mieszkaniową. Zgodnie z tymi normami na złożenie takiego oświadczenia mamy czas do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość.

Przykładowo, gdy kupiliśmy nieruchomość w czerwcu 2007 r. i sprzedaliśmy ją w 12 stycznia 2010 r. to na złożenie oświadczenia o zameldowaniu w tej nieruchomości na pobyt stały mamy czas do 30 kwietnia 2011 r., a nie jak wynika z ogólnie udzielanych informacji do 26 stycznia 2010 r.

Otrzymanie informacji, że upłynął nam 14-dniowy termin na złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego warunkującego skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, może spowodować, że w konsekwencji nie złożymy danego oświadczenia w prawidłowym terminie i w przyszłości będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy od zbycia nieruchomości w wysokości 19% wartości rynkowej zbywanej willi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz