czwartek, 11 października 2012

Remont części wspólnych opodatkowany 8% VAT

Idzie zima, ocieplanie budynków coraz droższe ze względu na podwyżki cen węgla i gazu ziemnego. Wiele bloków ostatnio jest ocieplanych styropianem lub innymi materiałami - nie jestem specjalistą w tej materii więc nie chcę za dużo pisać na ten temat.

Zastanawiam się tylko nad stawką VAT jaką branża budowlana zastosuje na fakturze wystawionej tym wszystkim podmiotom. Czy będzie to 8% czy 23%?

Jak zwykle zastosowanie stawki obniżonej jest uzależnione od wielu warunków. W tym poście chciałabym się jednakże skupić tylko na częściach wspólnych w bloku mieszkalno użytkowym. Na parterze bloku znajdują się lokale użytkowe zajmowane przez np. banki, kosmetyczki, fryzjerów, sklepy spożywcze, komputerowe itp. Mamy zatem budynek mieszkalny, w którym są lokale użytkowe, do remontu i modernizacji których nie można zastosować stawki obniżonej.

Organy podatkowe każą na szczęście stosować stawkę 8% do remontu i modernizacji części wspólnych w bloku/ kamienicy, gdyż remontu/modernizacji części wspólnych nie da się przypisać do poszczególnych lokali, a blok mieszkalny jako całość stanowi budynek mieszkalny. Przykładowo wskażę interpretację indywidualną  Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 czerwca 2011 r. Nr IBPP2/443-351/11/ASz. Zasada ta znajdzie zastosowanie tez przy wymianie elewacji, odnowienia klatki schodowej itp.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Części wspólne zawsze bywają kwestią sporną. Jednak jeśli już bierzemy w tym udział, to doskonale sprawdzą się wycieraczki obiektowe https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-obiektowe które zapewnią czystość w częściach wspólnych obiektów. Idealne rozwiązanie jak dla mnie.

    OdpowiedzUsuń